T T
Grafika dekoracyjna.

W SWOJE RĘCE | Barwierstwo z Weroniką Sędzimir

Podczas warsztatów wejdziemy w barwny świat barwierstwa – rzemieślniczego barwienia tkanin. Poznamy zasady pracy z roślinnymi barwnikami. Dowiemy się, jak przygotować kąpiel barwierską z roślin łatwych do rozpoznania i – nawet w warunkach miejskich – znalezienia. Odkryjemy wybrane metody bejcowania tkanin, utrwalania kolorów oraz modyfikowania ich odcieni naturalnymi zaprawami.

W dwóch kotłach barwierskich uzyskamy co najmniej sześć kombinacji kolorystycznych. Będziemy pracować na materiałach z odzysku – moczyć, gotować, płukać, eksperymentować. Inspiracją do poszukiwań będą dla nas jedwabne, farbowane naturalnymi barwnikami nici podarowane MEK przez Midori Suzuki – jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet, japońską artystkę i rękodzielniczkę, mistrzynię starodawnej sztuki wyplatania taśm kumihimo.

Zapewniamy wszystkie naczynia, narzędzia i materiały potrzebne do przeprowadzenia procesu barwienia. Przygotujemy też próbki naturalnych tkanin. Prosimy o przyniesienie własnych ubrań do zafarbowania – jasnych, konieczne z naturalnych włókien roślinnych (np. bawełnianych lub lnianych) albo zwierzęcych (np. jedwabnych lub wełnianych).

INFORMACJE I ZGŁOSZENIA:

  • Termin: 16 lipca 2022 r. (sobota), godz. 15.00-19.00
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Cena: 150 zł
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy (pełną kwotę zwrócimy w przypadku powiadomienia nas o rezygnacji z udziału w warsztatach do 7 dni przed ich terminem): https://forms.office.com/r/YHCM8asbcM
O CYKLU:

W swoje ręce

W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.

Każde spotkanie stanowi niezależną całość – okazję do poznania innego przedmiotu z wystawy POWERBANK / siła kobiet, związanej z nim techniki i tworzącej w niej współcześnie osoby. Czas i przestrzeń twórczego działania (umożliwiającego własnoręczne wykonanie unikatowej pracy), sobotniego relaksu oraz rozmowy – w niewielkiej grupie, zacisznych wnętrzach Domu Esterki i kameralnym podwórku przy ulicy Krakowskiej 46.