Zdjęcia przedstawia gnotki - kawałki drewna pod sporą warstwą śniegu.

Tropem ciszy | spacer dla dorosłych i dzieci po śpiącym, zimowym lesie

Posłuchamy ciszy. Może okaże się pozorna? Wyostrzymy zmysły. W uśpionym leśnym organizmie poszukamy swego własnego miejsca.

W ramach wystawy Heródek zapraszamy na wyjątkowy terenowy warsztat – spacer po lesie, który właśnie w styczniu śpi najgłębiej.

Przez najdziksze, pogrążone w zimowym odpoczynku zakątki Lasu Wolskiego poprowadzi nas Marek Styczyński, doświadczony leśnik, etnobotanik od lat zajmujący się poszukiwaniem głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną, sztuką współczesną, a żywym środowiskiem naturalnym. Wędrówkę zakończymy w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, gdzie będzie okazja podzielić się wrażeniami ze spaceru oraz zobaczyć krótki film o… księżycowym drewnie i jego tradycyjnym zastosowaniu w budowaniu instrumentów muzycznych.

Od prowadzącego:
Warsztat będzie oparty o autorskie doświadczenia w nowych formach edukacji ekologicznej prowadzonej w Biotopie Lechnica, nastawione na indywidualne doświadczenie kontaktu z naturą. Wykonamy kilka ćwiczeń opracowanych przez Arka Redwood'a (autora książki The Art of Mindful Gardening), dr Qing Li (autora książki Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym), a także opartych na doświadczeniach prowadzącego, opisanych w książkach Jak uczyć się od Ziemi oraz Zielnik Podróżny.

Informacje organizacyjne:
Spotykamy się na przystanku ZOO, w niedzielę 26 stycznia o godzinie 12:00, zakończymy około 15:00 (polecamy sprawdzić wcześniej niedzielny rozkład jazdy autobusu nr 134, również kursy powrotne).

Prosimy o zaopatrzenie się w ciepłe ubranie, dobre buty do spacerów terenowych i ewentualną ochronę przed deszczem (w zależności od pogody, choć liczymy na śnieg :) ).

Ciepła herbata będzie na nas czekać w Symbiozie, gdzie zakończymy spacer, ale własny termos z gorącym napojem pomoże w utrzymaniu skupienia podczas spaceru.

Zapraszamy!