Grafika promująca spotkanie

Tradycja w działaniu. Widowisko obrzędowe w pracy etnografa

Zarząd Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia 2019 r. o godz. 16:30 (Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1). Podczas zebrania Patrycja Laskowska-Chyła wygłosi odczyt Tradycja w działaniu. Widowisko obrzędowe w pracy etnografa.

Od 2015 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli jest realizowany projekt Wigilia Lasowiacka, łączący etnograficzną pracę terenową z tworzeniem widowiska artystycznego. Co roku w kolejnej gminie powiatu stalowowolskiego prowadzone są wywiady z mieszkańcami tamtejszych wsi na temat ich wspomnień dnia wigilijnego od poranka do wyjścia na pasterkę. Na tej podstawie powstają scenariusze spektakli wystawianych w Gminnych Ośrodkach Kultury oraz w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Wystąpienie zostanie poświęcone złożoności współpracy etnologa z ośrodkami kultury a także procesowi uruchamiania refleksyjności twórców widowisk względem ich tożsamości.

Patrycja Laskowska-Chyła – magister etnologii i religioznawstwa, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W badaniach naukowych skupia się na nowych formach interpretacji kultury lasowiackiej. Aktywnie uczestniczy w działaniach animacyjnych i edukacyjnych, głównie poprzez współpracę z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli.