Grafika promująca spotkanie - geometryczne kształty na żółtym tle. Widoczny napis: Syberia. Dopowiedzenia. Tajemnice magazynu kolekcji syberyjskiej.

Tajemnice magazynu kolekcji syberyjskiej MEK

spotkanie na żywo z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

Jakie tajemnice kryje magazyn kolekcji syberyjskiej? Jak przechowywane są unikatowe obiekty? Co skrywają w sobie nazwy „kamlejka”, „kuklanka” i „parka”? Co zabezpieczało mieszkańców dalekiej Syberii przed deszczem i chłodem? Z czego szyli odzież? Jaka była broń myśliwych?

Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi w czwartek 16 września podczas wizyty w magazynie kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Okazją do kolejnego spotkania z cyklu „Syberia. Dopowiedzenia” jest wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, prezentowana MEK do końca 2021 roku. Ekspozycja syberyjska, jak niemal każda wystawa, pokazuje tylko część bezcennych zbiorów. Inne pozostają w magazynie – nie są ani gorsze ani mniej ciekawe, lecz opowiadają odmienne historie.

Podczas odwiedzin w niewielkim magazynie studyjnym, w kameralnym gronie będzie można przyjrzeć się wybranym obiektom z bliska, od podszewki i od spodu. Będzie to zarazem wyjątkowa okazja do spojrzenia „za kulisy” muzealnej ekspozycji. O przedmiotach opowie kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie i kurator wystawy Jacek Kukuczka.

Dopełnieniem oprowadzania po magazynie może być zwiedzenie wystawy „Syberia. Głosy z Północy”. Tego samego dnia, w godzinach 16.00 – 20.00 można ją oglądać bezpłatnie, a także porozmawiać z jej współautorem Andrzejem Dybczakiem.

Informacje praktyczne:

• Udział w oprowadzaniu po magazynie jest bezpłatny
  • Zwiedzanie magazynu trwa 45 minut i odbywa się w grupach 6-osobowych
  • W magazynie jednocześnie może przebywać tylko jedna grupa
  • Godziny oprowadzań (do wyboru, wymagane zapisy): 17.00, 17.45, 18.30, 19.15
  • Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy do 15.09.2021 włącznie wypełnić formularz: https://forms.office.com/r/rQnSmJfbAt
  • Tego dnia w godz. 16.00 – 20.00 wystawę „Syberia. Głosy z Północny można zwiedzać bezpłatnie
  • Magazyn oraz wystawa znajdują się w budynku Dom Esterki przy ulicy Krakowskiej 46.
  • Przed przybyciem prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania w związku z COVID-19: https://etnomuzeum.eu/zasady-zwiedzania

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Logo Gaz system.

FORMULARZ ZAPISU: