T T
Fragment wyhaftowanej tkaniny z napisem - wzornik.

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Robisz na drutach? Szydełkujesz? Świętuj z nami Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych.

Od 2005 roku Dzień ten obchodzony jest w drugą sobotę czerwca, a czasem przeciąga się na cały tydzień, aż do trzeciej czerwcowej niedzieli. To świetna okazja, by wyjść na świeże powietrze z hobby, które zazwyczaj uprawiamy w domu i żeby spotkać inne osoby zafascynowane rękodziełem. To także doskonały moment, żeby się przekonać, jak ważną częścią życia – osobistego i społecznego! – jest to, co bywa pobłażliwie nazywane „robótką”. 

Program Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych w MEK:

  • 10 czerwca (sobota), godz. 12.00 – 17.00
Robimy na drutach, szydełkiem i haftujemy na wystawie „Ale kosmos!” na Krakowskiej 46, przed wejściem do budynku Muzeum na placu Wolnica i wewnątrz kazimierskiego Ratusza, w przestrzeni wystawy stałej MEK. Znajdź miejsce, które najbardziej Ci odpowiada, przysiądź się do mistrzyń ze Stowarzyszenia LUD-Art i dziergaj! Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nićmi, członkinie Stowarzyszenia wesprą cię wiedzą i doświadczeniem.
  • 13 czerwca (wtorek), godz. 16.00 – 18.00
Przyjdź na wystawę „Ale kosmos!” i spotkaj się z autorkami prezentowanych haftów i koronek. Zobacz członkinie Stowarzyszenia LUD-Art w działaniu, poznaj narzędzia i techniki, którymi się posługują, porozmawiaj.
wstęp w cenie biletu na wystawę
  • 18 czerwca (niedziela), godz. 12.00
Weź udział w pierwszym oprowadzaniu kuratorsko-autorskim po wystawie „Ale kosmos!”. Posłuchaj opowieści o tym, jak 30 lat temu zaczęła się historia Stowarzyszenia i dlaczego warto dziergać nie tylko w domowym zaciszu. Dowiedz się skąd wziął się tytuł wystawy. A przede wszystkim zobacz na własne oczy ogromny kosmos możliwości tworzenia wzorów z nici. Zapraszamy!
wstęp w cenie biletu na wystawę


Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych obchodzimy w tym roku w kontekście wystawy „Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art na jubileusz 30-lecia” (23 maja – 31 grudnia 2023), Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ul. Krakowska 46.