Grafika promująca spotkanie

Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego | promocja albumu

Bronisław Piłsudski przeszedł w swoim życiu fascynującą i tragiczną drogę. Niestety, w ojczyźnie — Polsce — jest mało znany, pozostaje bowiem w cieniu brata, Józefa Piłsudskiego. Był jednym z pionierów studiów etnograficznych. W badaniach wykorzystywał najnowsze osiągnięcia ówczesnej techniki. Dzięki fonografowi Edisona na woskowych wałkach nagrywał muzykę, pieśni i podania Ajnów. Dzisiaj, jedynie dzięki jego badaniom, możemy poznać i odtworzyć język i kulturę Ajnów, stanowiące ważną część światowego dziedzictwa. Pobyt w Aj był również szczególny z uwagi na fakt, że to tutaj Bronisław Piłsudski ożenił się z Ajnką Czuchsammą. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci — syn Sukezo i córka Kiyo. Jak to się stało, że Piłsudski trafił na Daleki Wschód i co pchnęło go do badań nad Ajnami? Jakie sekrety skrywają zbiory petersburskiej „Kunstkamery”?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie dyskusji, do której przyczynkiem jest wydanie przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk „Kunstkamera” albumu Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego autorstwa Andrieja Sokołowa i Weroniki Bielajewej-Saczuk.

goście:

Weronika Bielajewa-Saczuk – doktor, etnolożka i antropolożka, pracowała w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, od 2017 pracuje w Centrum Badań Arktycznych i Syberyjskich Instytutu Socjologicznego RAN w Sankt Petersburgu. Od 2001 roku prowadzi badania terenowe na terenie Buriacji, Kałmucji i Karelii.

Andriej Gołowniow – profesor, etnograf i antropolog, dyrektor Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk „Kunstkamera”, reżyser filmów dokumentalnych, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, dyrektor Rosyjskiego Festiwalu Filmów Antropologicznych.

Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego
goście: Weronika Bielajewa-Saczuk, Andriej Gołowniow
prowadzenie: Michał Milczarek
3 grudnia 2019, wtorek, godz. 18.00