Grafika promująca wydarzenie - abstrakcyjne kształty na brązowym tle. Na środku tytuł wydarzenia.

Śladami syberyjskiej obecności w Krakowie

Spacer z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

13 czerwca, godz. 10.30

Zapraszamy na niedzielny spacer po miejscach związanych z kolekcją syberyjską Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Pojawiały się stopniowo, podobnie jak powracający z Dalekiej Północy. Wraz w kolejnymi amnestiami dla uczestników Powstania Styczniowego z 1863 roku zaczęły do Krakowa trafiać pojedyncze elementy odzieży czy drobiazgi, często będące dowodem kontaktów z rdzenną ludnością Syberii. Zdarzały się także całe kolekcje. Wypełniały zacisza domostw, półki magazynów Muzeum Techniczno-Przemysłowego, a potem Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego. Trafiały do malarskich pracowni i fotograficznych atelier. Do instytucji naukowych i na zebrania byłych zesłańców.

Kto je przywoził i dlaczego? Jak ich obecność w mieście wpływała na pamięć o doświadczeniach więźniów caratu, ale i na opowieść o aktywności polskich uczonych czy kolekcjonerów?

Spacer z Kazimierza na Stare Miasto poprowadzi Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, antropolożka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów, zajmująca się m. in. reinterpretacją kolekcji syberyjskiej ze zbiorów MEK.

Informacje praktyczne:

• Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona do 20 osób.
  • Aby wziąć udział w spacerze należy wypełnić formularz: https://forms.office.com/r/Zz6xH8SiHH
  • Możesz zarejestrować się też pisząc do nas wiadomość na adres: luczynska@etnomuzeum.eu
  • Na zgłoszenia czekamy do czwartku 10.06.2021.
  • Zarejestrowani uczestnicy otrzymają informację o miejscu rozpoczęcia spaceru oraz trasę wycieczki.

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Logo Gaz system.

FORMULARZ ZAPISU: