Sitodruk. Skupiając się na szczególe

Pracownia technik (foto)graficznych

Sitodruk. Skupiając się na szczególe
9.06.2022 r. godz. 18.00-20.00

W czasie warsztatów zatrzymamy wzrok na szczegółach, które - na oryginalnych odbitkach i negatywach - trudno dostrzec gołym okiem. Korzystając z możliwości, które otworzył projekt digitalizacyjny, sięgniemy do bazy wysokiej jakości reprodukcji cyfrowych. Wybrane detale posłużą do zaprojektowania i wykonania nadruków na kieszonkach, które naszyjemy na koszulki (lub inne, indywidualnie wybrane, akcesoria/ubrania).

Zapewniamy ramy sitodrukarskie z naświetlonymi wcześniej matrycami oraz wszystkie materiały niezbędne do wykonania kieszonki, a następnie jej naszycia lub naprasowania. Poprosimy o przyniesienie własnych koszulek.

Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listę rezerwową.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
    • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1.
    • Cena: 55 zł za pojedyncze warsztaty (płatne przelewem na nr konta, który podamy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia). Osoby, które zapiszą się na wszystkie warsztaty, za udział w całym cyklu zapłacą 150 zł.
    • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w warsztatach dla posiadaczy Karty.
    • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży.
    • Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/vQLEzrL19Z

O CYKLU:
Warsztaty w Pracowni technik (foto)graficznych to:
  • Nowa propozycja MEK dla osób dorosłych i młodzieży.
  • Zaproszenie do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
  • Możliwość wykonania niepowtarzalnych przedmiotów i praktycznego poznania wybranych technik graficznych i fotograficznych.
  • Okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów.
  • Możliwość rozmowy z osobami zajmującymi się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.
Punktem wyjścia do pracy warsztatowej będzie kolekcja prawie dwóch i pół tysiąca szklanych negatywów i odbitek na papierze z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. To najstarsze zdjęcia w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Od 2021 roku są dostępne także online: Kolekcja najstarszych fotografii. Wybrane będą nam towarzyszyć w czasie warsztatów – w formie oryginalnej i jako wysokiej jakości, dostępne na wolnej licencji, odwzorowania cyfrowe.

Zapraszamy raz w miesiącu, w jeden z czwartkowych wieczorów, zawsze o 18.00:
  • 28 kwietnia: Transfer. Zmieniając medium, funkcję i znaczenie
  • 19 maja: Cyjanotypia. Łącząc kolekcje
  • 9 czerwca: Sitodruk. Skupiając się na szczególe
Każde warsztaty stanowią niezależną całość.

Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listę rezerwową.

W grafice wykorzystano fragment zdjęcia autorstwa Leopolda Węgrzynowicza pochodzącego ze zdigitalizowanych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie (link do zdjęcia).