Zdjęcie przedstawia osiem ustawionych obok siebie rzeźb Heródka

Program wystawy „Heródek”

Kalendarz oprowadzań kuratorskich

17 listopada 2019, godz. 12.00 – Grzegorz Graff (tłumaczenie na PJM Marzena Kasperska)
19 stycznia 2020, godz. 12.00 – Maja Spychaj-Kubacka
16 lutego 2020, godz.12.00 – Żaneta Groborz-Mazanek
15 marca (finisaż wystawy), godz. 12.00 – Grzegorz Graff, Maja Spychaj-Kubacka

Program wydarzeń towarzyszących

15 grudnia 2019, godz. 15.30  – HERÓDEK. KOLORAMI

rysunek w przestrzeni wystawy. W ramach cyklu Etnograficznym Okiem zapraszamy na warsztaty rysunkowe techniką kredki akwarelowej. Działanie wyobraźnią, praca na chłonnym papierze akwarelowym. Aby uwolnić się od dokładności i dosłowności wprowadzimy do rysunku element przypadku, operując wodą.

26 stycznia 2020, godz. 12.00 – TROPEM CISZY

Posłuchamy ciszy. Może cisza okaże się pozorna? Wyostrzymy zmysły. W leśnym organizmie poszukamy własnego miejsca.

Przez najdziksze, pogrążone w zimowym odpoczynku zakątki Lasu Wolskiego poprowadzi nas Marek Styczyński, doświadczony leśnik, etnobotanik od lat zajmujący się poszukiwaniem głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną, sztuką współczesną, a żywym środowiskiem naturalnym. Wędrówkę zakończymy w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, gdzie będzie okazja podzielić się wrażeniami ze spaceru oraz zobaczyć krótki film o… księżycowym drewnie i jego tradycyjnym zastosowaniu w budowaniu instrumentów muzycznych.

Miejsce zbiórki: Przystanek ZOO linii autobusowej 134, godz. 12.00
Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/tropem-ciszy-spacer-dla-doroslych-i-dzieci-po-spiacym-zimowym-lesie
20 lutego 2020, godz. 18.00 – SACRUM ROWERUM – warsztat dźwiękowej improwizacji

„On miał w tej swojej stajni taki ulubiony instrument podobny do basetli, tylko z jedną struną. I na tej jednej strunie grał „bu-bu-bu-bu”, wpadając w trans. To był dźwięk podobny do tego, jaki daje bęben-burczybas. Kiedy wraca do mnie wspomnienie tamtych dźwięków, to uważam, że „Heródek” był prekursorem rapu”.

Zbigniew Poprawski

***
Proste źródła dźwięku, codzienne materiały, zmiana funkcji dobrze znanych przedmiotów i wspólnota kreacji. Wraz z Markiem Styczyńskim zapraszamy w podróż do źródeł improwizacji i ekspresji muzycznej. Podstawą budowania wspólnej przestrzeni brzmieniowej będzie lira rowerowa - instalacja wykonana z roweru, gitary i specjalnie dobranych akcesoriów, a także proste instrumenty dęte i perkusyjne.

Ratusz kazimierski, Pl. Wolnica 1

23 lutego 2020, godz. 16.00 – RZECZY I LUDZIE

Po długiej przerwie z przyjemnością powracamy do cyklu „Rzeczy i ludzie” – tematycznych spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, na które zapraszamy młodzież i dorosłych. Spotkanie odbędzie się w ostatnią niedzielę lutego, 23.02.2020, w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 na wystawie czasowej Heródek.

Karol Wójciak „Heródek” był rzeźbiarzem samoukiem. Mieszkał w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Tworzył proste w formie rzeźby, przedstawiające przede wszystkim postacie świętych i aniołów.

Dlaczego rzeźby Heródka nazywane były przez Lipniczan „gnotkami”? Kim jest tajemniczy Święty Wołgan? I jak może brzmieć muzyka „z serca i wyobraźni”, którą Heródek grywał na wyrzeźbionych przez siebie skrzypcach?

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania wystawy i odkrywania postaci Heródka. Spotkanie poprowadzi kustosz MEK Grzegorz Graff.

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

29 lutego 2020, godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie w PJM (tłumaczenie Jakub Studziński)

Muzeum Etnograficzne w Krakowie serdecznie zaprasza osoby niesłyszące na oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) po wystawie Heródek. Wystawa poświęcona jest życiu i twórczości Karola Wójciaka zwanego „Heródkiem”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Prowadzenie: Jakub Studziński

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

12 marca 2020, godz. 18.00 – ŻYWOBYCIE – pokaz filmu Wiatr. Thriller dokumentalny

Zapraszamy do wspólnego obejrzenia filmu Wiatr. Thriller dokumentalny, w reżyserii Michała Bielawskiego. Jest to opowieść o halnym – żywiole pozostającym w polskich górach jedną z najbardziej nieprzewidywalnych sił. W jakiego rodzaju dialogu jesteśmy dziś ze światem natury? Na ile udało nam się utrzymać żywy, twórczy kontakt ze środowiskiem, którego potędze wciąż, mimo prób wyemancypowania się, podlegamy? Rozmowę wokół filmu poprowadzi Antoni Bartosz, dyrektor MEK.

Ratusz kazimierski
, Pl. Wolnica 1