POWERBANK/siła kobiet

wernisaż wystawy

Zapraszamy na otwarcie wystawy „POWERBANK / siła kobiet” w zupełnie nowej przestrzeni Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Nasz powerbank to przestrzeń pozyskiwania i pomnażania energii. Kiedyś był tu oddział dużego banku, dziś nowe miejsce mocy. Zamiast kredytów, lokat i rachunków, proponujemy poruszające wyobraźnię przedmioty.

Każdy z nich może być punktem wyjścia opowieści o kobietach na różne sposoby zamieszanych w dzieje Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

W miejscu, gdzie stał bankomat, kwitną zioła. Ze ścian skarbca spogląda kilkadziesiąt kobiecych wizerunków. W dawnym pokoju socjalnym brzmią kobiece głosy.

Hafciarki, wycinankarki, malarki, projektantki, służące, arystokratki, etnografki, boginie, gospodynie domowe, emancypantki, autsajderki, społeczniczki… Ich losy ujawniają niespodziewane powiązania. Doświadczenia kolejnych pokoleń kobiet kumulują zawartą w nich moc.

Motywem wykorzystanym w grafice zapowiadającej wystawę jest tasak kuchenny, używany w 1. połowie XX wieku przez Elżbietę Strunc, dziś obiekt z kolekcji MEK. Fot. Marcin Wąsik

Kuratorki: Dorota Majkowska-Szajer, Katarzyna Piszczkiewicz, Magdalena Zych
Wsparcie merytoryczne: Bożena Bieńkowska
Projekt aranżacji: Katarzyna Piszczkiewicz