POWERBANK / Regina (Gitla) Liliental: żydowska etnografka
spotkanie z Dorotą Liliental i Markiem Tuszewickim
Regina Liliental jest jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. W czasach, gdy jako kobieta nie mogła podjąć studiów na oficjalnych uczelniach, studiowała na nielegalnym Uniwersytecie Latającym i prowadziła badania na temat kultury żydowskiej, w której dorastała. Wymagało to od niej samodzielnego studiowania Tory i Talmudu i opanowania wielu języków, w tym hebrajskiego i aramejskiego, dzięki czemu mogła w oryginale czytać Gemarę. Pozostawiła po sobie pionierskie i wnikliwe dzieła, które zostały wydane przez krakowską Akademię Umiejętności oraz Instytut Nauk Antropologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, i które znalazły uznanie ówczesnych i współczesnych badaczy. Zmarła niemal sto lat temu – czego jeszcze dziś możemy się o niej dowiedzieć?
O życiu Reginy Liliental i o rodzinnych śladach pozostawionych w jej pracach naukowych oraz o jej badaniach na temat kobiet w kulturze jidysz porozmawiamy z Dorotą Liliental, prawnuczką Reginy i badaczką jej spuścizny, oraz Markiem Tuszewickim, jidyszystą z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
23 lutego 2023, godz. 17.30 Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46 wstęp wolny
Absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley, w Stanach Zjednoczonych, Pierwsze doświadczenia na scenie zdobywała w San Francisco. Po kilkunastu latach emigracji w Kalifornii wróciła do Polski, kraju jej dzieciństwa. Mieszka w Warszawie, pracuje jako aktorka filmowa, a także jako lektorka użyczająca głosu w nagraniach radiowych i telewizyjnych, oraz jako tłumaczka. Prawnuczka żydowskiej etnografki Reginy Lilientalowej. Vice Przewodnicząca Stowarzyszenia Drugie Pokolenie- Potomkowie Ocalałych z Holocaustu.
Dr Marek Tuszewicki
Historyk, badacz kultury żydowskiej, tłumacz. Autor książki Żaba pod językiem poświęconej medycynie ludowej Żydów polskich (2015, wyd. w j. angielskim 2021). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich.
Informujemy, że ze względu na żałobę narodową w sobotę 19 stycznia, w dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, warsztaty Etnokalendarz nie odbędą się.
W niedzielę 20 stycznia warsztaty Etnokalendarz potrwają o godzinę dłużej – od 11.00 do 15.30.