T T
Zdjęcie grupy kolędniczej Pasterze z Koźlicy
zdjęcie z archiwum prywatnego

Pasterze z Koźlicy | Widowisko kolędnicze

3 lutego, o 15.00 zapraszamy do niezwykłego spotkania z grupa kolędniczą „Pasterze z Koźlicy” (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce). To rzadka okazja, by na własne oczy zobaczyć autentyczne, składające się z dwóch części widowisko kolędnicze, odgrywane przez nadal aktywną grupę kolędniczą, której korzenie można prześledzić do 1953 roku.  

 

Widowisko kolędnicze, które odegrają składa się z dwóch części. W pierwszej występuje Anioł i pięciu pasterzy o imionach: Maścibrzuch, Cedzimlek, Furgoł, Sufla i Kuba, posługujący się tekstem, który został wydany po raz pierwszy drukiem w kantyczkach z 1852 roku. Jest to Pastorałka góralska, z którą kolędnicy w okolicach Krakowa chodząc z szopką reprezentują.

W drugiej części kolędnicy chowają się za szopką, a aktorami stają się kukiełki w szopce. Oprócz znanej sceny z Herodem, Śmiercią i Diabłem można zobaczyć też takie postaci m. in. jak: pisarz (sekretarz) i pisarka, druciarz, kelner, leśniczy czy „śtajerki”.

 

Kukiełki, których używają Pasterze z Koźlicy zostały zrobione w 1953 roku wraz z szopką, która znajduje się od 1994 roku w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Od połowy lat 80. XX wieku „Pasterze z Koźlicy” używają nowej, znacznie lżejszej szopki, ale na spotkaniu użyją właśnie tej starszej, oryginalnej szopki, którą można będzie nie tylko obejrzeć, ale i z jej pomocą na chwilę wcielić się w rolę kolędnika.

„Pasterze z Koźlicy” to grupa złożona z samych mężczyzn, pod przewodnictwem Piotra Palucha. Co roku, od świąt Bożego Narodzenia do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego) odwiedzają okoliczne domy, kontynuując tradycję kolędowania z szopką, zapoczątkowaną w Koźlicy w 1953 roku. Śpiewają kolędy i pastorałki oraz składają śpiewne życzenia zwane okolędowaniami – dla gospodarzy, panien i kawalerów przy akompaniamencie heligonki.

„Pasterze z Koźlicy” są laureatami wielu nagród i wyróżnień za występy w konkursach grup kolędniczych. 

Spotkanie jest bezpłatne, zapraszamy serdecznie!

 

Informacje szczegółowe:

Termin: niedziela, 3 lutego, g. 15.00

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, pl. Wolnica 1

Spotkanie potrwa około godziny. Rozpocznie się od krótkiego wstępu - do świata tradycji kolędniczych wprowadzi nas Małgorzata Oleszkiewicz – kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Wstęp wolny!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.