T T
Kobieta w niebieskiej bluzce prezentuje dużego pająka – kolorową ozdobę świąteczną wykonaną ze słomy i bibułek.

Pająki II

warsztaty online | drugi termin

Zapraszamy serdecznie na drugi termin warsztaty tworzenia pająków: tradycyjnych ozdób, które wykonywane były najczęściej w okresie świątecznym. Tworzone ze słomy, włóczki, grochu, fasoli, piór i kolorowych bibułek, pająki ozdabiały świątecznie wnętrza izb  i spełniały ważną funkcję chronienia domu.

Znane głównie w Europie środkowo–wschodniej oraz w Skandynawii, w Polsce przybierały bardzo różnorodne formy i zaskakujące kształty.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego zrobimy własne konstrukcje inspirowane pająkami krystalicznymi, które do tej pory są wykonywane na Pogórzu Przemyskim.

W trakcie trzech  spotkań przeprowadzonych za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom, każda uczestniczka i uczestnik wykona samodzielnie swojego pająka. Naszą inspiracją będą pracę Pani Janki z pogórza Dynowskiego.

Dlaczego aż trzy spotkania?

Wykonanie pająka jest bardzo pracochłonne i robi się je dosyć powoli. Słoma, czyli podstawowy element konstrukcji pająka, jest bardzo delikatna i wymaga spokoju i uważności.

Harmonogram:

07.01 – I spotkanie:
Porozmawiamy o tym, czym były pająki; jaką pełniły funkcję oraz o wyjątkowości świątecznego czasu, z którym są niezwykle mocno powiązane. Poznamy różne formy regionalne tych wyjątkowych ozdób – od kryształowych po kuliste. Dowiemy się, czy pomimo ich różnorodności, można wysnuć jakieś obowiązujące zasady konstrukcyjne. Zrobimy plan swojego pająka i zbudujemy szkielet. 

Uwaga: Będzie praca domowa :)

14.01 – II spotkanie:
Połączymy elementy ze sobą w jedną formę. Nauczymy się, jak zrobić pompony, kalinki i jeżyli, by łatwiej było dobrać potrzebne ozdoby do własnego pająka.

21.01 – III spotkanie:
Zwieńczenie konstrukcji i zakończenie prac nad pająkiem.

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania zostaną przesłane do zarejestrowanych uczestników.
 
Informacje praktyczne:
  • Kiedy: 7/14/21.01.2021, w godzinach 18:00–20:00
  • Koszt: 110 zł
  • Informacje i rezerwacje: Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu 

Zapisy prowadzone są za pomocą formularza, który znajduje się pod tym linkiem: https://bit.ly/pająki-drugi-termin

Żeby móc się z nami połączyć na Zoomie, potrzebny jest telefon lub komputer z głośnikami i dostępem do internetu. Przyda się również kamerka.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.