T T
Kolorowe zdjęcie przedstawiające kobietę trzymającą dużego pająka – tradycyjną osobę wykonaną ze słomy i bibuły.

Pająki wielkanocne

warsztaty online

Zapraszamy na trzecią edycję warsztatów tworzenia pająków – tradycyjnych ozdób, wieszanych w okresie świątecznym w pomieszczaniach mieszkalnych na polskiej wsi.
 
Pająki, silnie związane z obrzędowością Bożego Narodzenia, chroniły mieszkańców domu i zapewniały im pomyślność. Z czasem stały sią ważnym elementem świątecznego wystroju domu również w okresie Wielkanocy. Tworzone ze słomy, trzciny, włóczki, grochu, fasoli, piór i kolorowych bibułek, pająki zdobiły wnętrza izb. Znane głównie w Europie środkowo–wschodniej oraz Skandynawii, w Polsce przybierały bardzo różnorodne formy i zaskakujące kształty.
 
Podczas trzech spotkań prowadzonych za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom uczestnicy wykonają samodzielnie własne konstrukcje inspirowane pająkami krystalicznymi tworzonymi przez Panią Jankę z Pogórza Dynowskiego.
 
Wykonanie pająka jest bardzo pracochłonne i robi się go powoli. Słoma, czyli podstawowy element konstrukcji pająka, to delikatny materiał, wymagający spokoju i uwagi. Pomiędzy spotkaniami, każdy uczestnik będzie mógł wykonywać zaplanowane elementy we własnym tempie.
 
Harmonogram:

Czwartek 11.03 – I spotkanie
Czym były pająki oraz jaką pełniły funkcję? Poznacie ich różne regionalne formy – od kryształowych po kuliste. Dowiecie się, czy pomimo ich różnorodności istnieją obowiązujące zasady konstrukcyjne. Zrobicie plan pająka i zbudujecie szkielet. Na zakończenie praca domowa.
 
Czwartek 18.03 – II spotkanie
Porozmawiamy o świętym kącie – miejscu wieszania pająków – i poszukamy go w naszych mieszkaniach. Połączycie wykonane elementy w jedną formę. Nauczymy was, jak robić pompony i kalinki.
 
Czwartek 25.03 – III spotkanie
Zwieńczenie konstrukcji i zakończenie prac nad pająkiem.
 
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania zostaną wysłane zarejestrowanym uczestnikom.
 
Informacje praktyczne:
  • Kiedy: 11/18/25.03.2021, godz. 18:00-20:00
  • Cena: 110 zł
  • Informacje i rezerwacje: Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu
 
Zapisy prowadzone są za pomocą formularza, który znajduje się pod tym linkiem:
https://forms.gle/ksRgQB9BQMjgmVe86
 
By wziąć udział w warsztatach potrzebny jest telefon lub komputer z głośnikami i dostępem do internetu. Przyda się również kamerka.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.