T T
Kobiet ubrana w niebieską bluzkę trzyma w ręku pająka – dużą konstrukcję wykonaną ze słomy i ozdobioną kolorowymi kawałkami bibuły.

Pająki

warsztaty online

Zapraszamy serdecznie na warsztaty tworzenia pająków: tradycyjnych ozdób, które wykonywane były najczęściej w okresie świątecznym. Tworzone ze słomy, włóczki, grochu, fasoli, piór i kolorowych bibułek, pająki ozdabiały świąteczne wnętrza izb i spełniały ważną funkcję chronienia domu.

W trakcie trzech spotkań przeprowadzonych za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom, każda uczestniczka i uczestnik wykona samodzielnie swojego pająka. Naszą inspiracją będą pracę Pani Janki z pogórza Dynowskiego.

Dlaczego aż trzy spotkania?

Wykonanie pająka jest bardzo pracochłonne i robi się je pomału. Słoma, czyli podstawowy element konstrukcji pająka, jest bardzo delikatna i wymaga spokoju i uważności.

Harmonogram spotkań:

3.12 – I spotkanie:

Porozmawiamy o tym, czym były pająki; jaką pełniły funkcję oraz o wyjątkowości świątecznego czasu, z którym są niezwykle mocno powiązane. Poznamy różne formy regionalne tych wyjątkowych ozdób – od kryształowych po kuliste. Dowiemy się, czy pomimo ich różnorodności, można wysnuć jakieś obowiązujące zasady konstrukcyjne. Zrobimy plan swojego pająka i zbudujemy szkielet. 

Uwaga: Będzie praca domowa :)

10.12 – II spotkanie:

Połączymy elementy ze sobą w jedną formę. Nauczymy się, jak robić pompony, kalinki i jeżyli, by łatwiej było dobrać potrzebne ozdoby do własnego pająka.


17.12 – III spotkanie:

Zwieńczenie konstrukcji i dokończnie prac nad pająkiem.

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania zostaną przesłane do zarejestrowanych uczestników.


Informacje praktyczne:
  • Kiedy: 3, 10 i 17 grudnia, godzina 18:00
  • Koszt: 110 zł
  • Informacje i rezerwacje: Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu 
Zapisy prowadzone są za pomocą formularza, który znajduje się pod tym linkiem: https://bit.ly/warsztaty-pajaki
 
Żeby móc się z nami połączyć na Zoomie, potrzebny jest telefon lub komputer z głośnikami i dostępem do internetu. Przyda się również kamerka.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.