T T
Ubrana w czerwoną bluzkę kobieta trzyma w dłoniach pająka – tradycyjną ozdobę – wykonanego ze złotych słomek, od których odbija się światło.

Pająki | warsztaty online

Zapraszamy na czwartą edycję warsztatów tworzenia pająków – tradycyjnych ozdób, wieszanych w okresie świątecznym w pomieszczaniach mieszkalnych na polskiej wsi.

Pająki, silnie związane z obrzędowością Bożego Narodzenia, chroniły mieszkańców domu i zapewniały im pomyślność. Z czasem stały się ważnym elementem świątecznego wystroju domu również w okresie Wielkanocy. Tworzone ze słomy, trzciny, włóczki, grochu, fasoli, piór i kolorowych bibułek, pająki zdobiły wnętrza izb. Znane głównie w Europie środkowo–wschodniej oraz Skandynawii, w Polsce przybierały bardzo różnorodne formy i zaskakujące kształty.

Podczas trzech spotkań prowadzonych za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom uczestnicy wykonają samodzielnie własne konstrukcje inspirowane opoczyńskimi pająkami.

Wykonanie pająka jest bardzo pracochłonne i robi się go powoli. Słoma, czyli podstawowy element konstrukcji pająka, to delikatny materiał, wymagający spokoju i uwagi. Pomiędzy spotkaniami, każdy uczestnik będzie mógł wykonywać zaplanowane elementy we własnym tempie.
 
Harmonogram:

Wtorek 13.04 – I spotkanie
Czym były pająki oraz jaką pełniły funkcję? Poznacie ich różne regionalne formy – od kryształowych po kuliste. Dowiecie się, czy pomimo ich różnorodności istnieją obowiązujące zasady konstrukcyjne. Zrobicie plan pająka i zbudujecie szkielet. Na zakończenie praca domowa.

Wtorek 20.04 – II spotkanie
Porozmawiamy o świętym kącie – miejscu wieszania pająków – i poszukamy go w naszych mieszkaniach. Połączycie wykonane elementy w jedną formę. Przygotujemy materiał na pompony i kalinki – czyli elementy wykończenia pająka.

Wtorek 27.04 – III spotkanie
Zwieńczenie konstrukcji i zakończenie prac nad pająkiem.
 
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania zostaną wysłane zarejestrowanym uczestnikom.
 
Informacje praktyczne:
By wziąć udział w warsztatach potrzebny jest telefon lub komputer z głośnikami i dostępem do Internetu. Przyda się również kamerka.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.