T T

POWERBANK / Opowieści o mężnych niewiastach

Spektakl muzyczny

Program wydarzeń wystawy "POWERBANK / siła kobiet" otwieramy spektaklem Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

Od mitologii, przez baśnie, po prawdziwe losy kobiet – naszych matek, babek, prababek. Od domowych prac i codzienności, po niezwykłe podróże. Od pustyni i tkanin wyszywanych złotą nicią, po bydlęce wagony i głód. Codzienność-niecodzienność jest osnową tej opowieści. Niezwyczajne losy i charaktery, pasje, wyprawy i pomysły – kolorowymi wątkami. Baśnie i opowieści splatamy z postaciami i przedmiotami wystawy. Przyglądamy się. Dotykamy. Wąchamy. Szperamy. Idziemy. Śpiewamy. Chodźcie z nami.

Scenariusz, opowieści, śpiew, akordeon: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Saz, oud, cymbały, perkusjonalia: Mateusz Szemraj


Informacje praktyczne:
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46
  • Termin: 7 czerwca (wtorek) godz. 19.00 – 20.30
  • Wstęp bezpłatny.
  • Liczba osób ograniczona!
  • Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/4pHEv73TV6


Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, kompozytorka, opowiadaczka historii, pisarka, wędrownica, mama. Od końca lat 90tych związana z nurtem muzyki tradycyjnej, etnicznej i dawnej. Od 2008 roku praktykuje i szlifuje sztukę opowiadania historii. Jedna z niewielu opowiadaczek wśród muzyków i muzyków wśród opowiadaczy.
Wędruje pograniczami i miedzami tego co artystyczne i społeczne. Koncertuje, gra do tańca, opowiada i prowadzi warsztaty zarówno na dużych, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak też w pociągach, na podwórkach, we wsiach, na ulicy i w więzieniach.
Komponuje piosenki i muzykę teatralną. Jest wokalistką i liderką zespołu Jazgodki. Współzałożycielka oraz szefowa od muzyki i opowieści w kolektywie artystycznym Migawki, tworzącym spektakle w dwóch równoważnych językach polskich – mówionym i migowym. Autorka serii audycji i podcastów z baśniami dla Polskiego Radia „Między Światem a Zaświatem”, na podstawie których powstaje obecnie książka. Autorka książki „Tkaczka Chmur” – baśni dla dzieci o radzeniu sobie ze stratą, która od roku zbiera kolejne laury i nagrody w Polsce i na świecie.
A przede wszystkim – uwielbicielka spotkań z ludźmi, tropicielka tego, co dobre, karmiące i mocne. No i człowiek matka – wiecznie niepewna tego, czy akurat robi dobrze.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022.