T T

Opłatek. Podziel się! | zbiórka relacji

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje zbiórkę relacji związanych z wigilią Bożego Narodzenia. Czekamy na zdjęcia (ucieszą nas amatorskie) i opowieści (nie muszą być długie). Ważne, by zawierały właśnie to, co Wy uważacie za najważniejsze. Chcemy się dowiedzieć, jak przeżywacie moment dzielenia się opłatkiem. Potrzebujemy słów i obrazów, które pozwolą nam w jakiś sposób być tam, gdzie nie możemy dotrzeć osobiście.

Co może okazać się ciekawe? Słowa, gesty, emocje. Smaki, zapachy, dotyk. Pierwsza gwiazdka, świeczki, kolędy, choinka, prezenty, światło – zgaszone czy włączone?, telefon – wyłączony, czy rozgrzany do czerwoności, bo przecież trzeba się połączyć z tymi, których tego wieczoru nie może być z nami? Siedzimy przy stole, czy raczej wokół niego krążymy? Odłamany kawałek opłatka długo trzymamy w dłoni, czy zjadamy od razu? Czego sobie życzymy?

Czekamy na wszystkie relacje. Także te, w których wigilia nie jest źródłem wyłącznie pozytywnych skojarzeń, ale jest przeżywana jako moment trudny. Tak przecież też może być, gdy stajemy z opłatkiem blisko siebie, na wyciągnięcie ręki. Albo wtedy, kiedy nie chcemy lub nie możemy uczestniczyć w powszechnym świętowaniu.

Zbiórka trwa do 31 stycznia 2019 roku. Osobą odpowiedzialną za akcję jest Dorota Majkowska-Szajer.

Zdjęcia, relacje, komentarze i wszelkie pytania prosimy kierować na adres majkowska.szajer@etnomuzeum.eu

Polecamy też kontakt telefoniczny 12 430 63 42, w. 42, w godzinach 10.00-15.00.

Zbiórkę organizujemy w związku z projektem „Życzenia”, realizowanym przez Muzeum od 2017 roku. Prowadzimy kwerendy w instytucjach muzealnych i naukowych, a przede wszystkim badania terenowe w różnych grupach społecznych, religijnych i wiekowych.

Pozyskane fotografie, przedmioty, notatki i inne świadectwa znajdą swoje miejsce w stuletniej kolekcji Muzeum. Przekazanie materiałów wiąże się z podpisaniem umowy na włączenie ich do zbiorów Muzeum. Osobom pragnących zachować prywatność, gwarantujemy anonimowość. Zachęcamy do kontaktu także tych, którzy zamiast pisać i wysyłać zdjęcia mailem, wolą się spotkać i porozmawiać.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.