T T
Z lewej strony odwrócona do góry nogami szopka krakowska z wieżami skierowanymi do dołu. Po prawej czarno–biała postać kobieca trzymająca w ręku telefon na wysięgniku.

Nowe domowe ferie z MEK

program warsztatów online

Niezwykły rok, wyjątkowa Wielkanoc, niecodzienne wakacje, nadzwyczajne Boże Narodzenie. Powoli zaczyna brakować przymiotników do opisywania sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy. Podobnie jak cały rok, zbliżające się ferie zimowe również będą inne od tych, które znaliśmy do tej pory. 

Serdecznie zapraszamy na „Nowe domowe ferie z MEK”, które wyjątkowo odbędą się w formule online. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty – zarówno indywidualne, jak i dla grup. Tym razem skupimy się na naszym najbliższym otoczeniu: postaramy się spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy; wrócimy do tradycyjnych funkcji różnych domowych miejsc, a także przyjrzymy się bliżej przedmiotom codziennego użytku. Chcemy również razem z Wami przeżyć wyjątkowy czas początku nowego roku. Pierwsze dni stycznia to nie tylko moment przełomu i składania sobie życzeń, ale również karnawału, doświadczania świata na opak, co w ostatnim czasie wydaje się być szczególnie bliskie nam wszystkim. 

Warsztaty dla rodzin | sobota, 9 i 16 stycznia 2021 

Serdecznie zapraszamy na sobotnie warsztaty dla rodzin. Będziemy uczyli się tradycyjnych sposobów składania życzeń i nauczymy się piec. Zastanowimy się, kim chcielibyśmy się stać podczas karnawału i jakie supermoce przydałyby się w tym wyjątkowym czasie. 

Na warsztaty zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Podczas dwóch warsztatów wspólnie będziemy pracować z ciastem chlebowym oraz wykonamy maskę inspirowaną maskami kolędniczymi. 

9.01. Życzenia na czas przełomu 

Czego sobie życzymy na początku nowego roku i czego nam na ten czas potrzeba? Jak wyrazić i utrwalić noworoczne życzenia? Przedstawiamy: szczodraki, byśki i nowe latka oraz współczesne oracje obrzędowe. Poznajcie ciasto chlebowe własnymi palcami i spotkajcie się z żywym słowem. 

Prowadzenie: Zuzanna Surma

16.01. Maska kolędnicza: W kogo się zmienię?

Jaką wersję siebie pokazać za pomocą maski? Gdy pragniemy siły i zdrowia tura, może powinniśmy się przebrać za turonia lub przynajmniej się z nim spotkać?

Czego życzymy sobie w Nowym Roku? Jakie cechy chcemy w sobie rozwinąć? Silny jak…? Zdrowy jak…? Mądry jak…? Wesoły jak…? Spokojny jak… ? Szalony jak…? A może zupełnie innych. Kolędnicy nieśli ze sobą radość i wróżbę na nowo rozpoczynający się czas. My w Nowym Roku stworzymy kolorowe, symboliczne i wzmacniające maski.

Prowadzenie: Agnieszka Skalska

Można uczestniczyć w dwóch spotkaniach lub w pojedynczym warsztacie. 

Informacje praktyczne:

Kiedy: 9 i 16 stycznia, 11:00
Koszt:
  • 1 spotkanie: 10 zł 
  • 2 spotkania: 16 zł
W cenie warsztatów zawiera się bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego po jego ponownym otwarciu. 

Aby móc się z nami połączyć, potrzebny jest komputer lub telefon podłączony do Internetu z głośnikami lub słuchawkami. Warsztaty odbędą się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom.

Informacje i rezerwacje: Klaudia Ciepłucha, cieplucha@etnomuzeum.eu, tel.: 883 751 003.

Potwierdzeniem udziału w warsztatach jest wpłata na konto Muzeum. Na potwierdzenia wpłaty czekamy do dnia:
  • Życzenia na czas przełomu: 7.01 (czwartek)
  • Maska kolędnicza: W kogo się zmienię?: 14.01 (czwartek) 
  • Pakiet obu warsztatów: 07.01 (czwartek)
Dane do przelewu:

MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM.S.UDZIELI
20 1240 4722 1111 0000 4857 1971
Tytuł przelewu: Ferie [tytuł warsztatów]

Potwierdzenie prosimy przesłać na adres: cieplucha@etnomuzeum.eu

Warsztaty dla grup 

Ferie zimowe często są czasem odwiedzin u dawno niewidzianych przyjaciół, mieszkającej daleko rodziny, z rzadka odwiedzanych krewnych. W tym roku te tradycyjne spotkania mogą być utrudnione. Co robić? Spotkać się wirtualnie! Gdzie? Podczas warsztatów dla grup! W Muzeum Etnograficznym bardzo ważna jest dla nas przestrzeń spotkania, dlatego chcemy stworzyć takie miejsce, w którym będzie ono możliwe. Zaproście znajomych, kuzynów, kuzynki i przekonajcie się, co przygotowaliśmy dla Was w MEK!

Nasze warsztaty to doskonała okazja, aby w nowy sposób spojrzeć na otaczającą nas codzienność. Przygotowaliśmy dla Was dwa tematy. Podczas Domowych opowieści porównamy, jak spędzano zimowy czas dawniej, a jak wygląda do współcześnie. Spróbujemy wspólnie wymyślić sposób na długie zimowe wieczory w czym na pewno pomogą nam pomysły z przeszłości. Wyzwanie–ubranie to z kolei gratka dla osób zainteresowanych modą i tym, co strój może powiedzieć o tym, kto go nosi. 

Domowe opowieści

Jakie historie może opowiedzieć kołyska, skrzynia posagowa lub stary piec? Czym przed stu laty zajmowali się mieszkańcy okolic Krakowa? Jak zmieniło się dzieciństwo i miejsce dzieci w rodzinie w ciągu stu ostatnich lat?

Zapraszamy na wirtualną podróż w czasie. Odwiedzimy muzealną izbę krakowską, w której wspólnie poznamy radości, troski i codzienne wyzwania Krakowiaków z perspektywy najmłodszych członków dawnej rodziny. Przekonamy się, jakie przedmioty towarzyszyły im w ich codzienności, jak wyglądał ich plan dnia i czym różni się on od naszego. Sprawdzimy, jak wyglądała zima w dawnym wiejskim domu i jak jego mieszkańcy radzili sobie z długimi, zimowymi wieczorami – bez komputera i smartphone’ów.

Wyzwanie–ubranie

Co o swoich właścicielach mogą powiedzieć spodnie, buty lub nakrycia głowy? Jak na wygląd ubrań wpływają obyczaje, potrzeby użytkowników i mody? 

Wspólnie poznajmy funkcje stroju. Porównamy to, co noszono dawniej z tym, co zakładamy na siebie na co dzień współcześnie. Czy różnice są aż tak widoczne? Co więcej, poznamy elementy polskich strojów ludowych, a także nauczymy się trudnej sztuki odczytywania informacji zakodowanych w ubiorze. Odkryjmy wspólnie sposoby podkreślania urody z różnych stron świata i kontekstów kulturowych, a także stworzymy stylizacje na wyjątkowy czas spędzany w domu.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 4–17 stycznia, od poniedziałku do piątku, godziny warsztatów ustalamy indywidualnie. 
Koszt: Do 7 osób – 56 zł. Każda kolejna osoba – 8 zł.
Maksymalna liczba uczestników: 30 osób. 
Informacje i rezerwacje: Klaudia Ciepłucha, cieplucha@etnomuzeum.eu, tel.: 883 751 003.

Aby móc się z nami połączyć, potrzebny jest komputer lub telefon podłączony do Internetu z głośnikami lub słuchawkami. Warsztaty odbędą się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom.

W cenie warsztatów zawiera się bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego po jego ponownym otwarciu.

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+. Każdy uczestnik grupy zorganizowanej posiadający KDR i KKR 3+ zapłaci 50% mniej za udział w zwiedzaniu i zajęciach edukacyjnych.

Potwierdzeniem udziału w warsztatach jest wpłata na konto Muzeum.

Dane do przelewu:

MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM.S.UDZIELI
20 1240 4722 1111 0000 4857 1971
Tytuł przelewu: Ferie dla grup [tytuł warsztatu]

Potwierdzenie prosimy przesłać na adres: cieplucha@etnomuzeum.eu