Grafika dekoracyjna.

Na warsztacie: gwiazdy kolędnicze | У майстерні: зірки колядничі

[UA / внизу сторінки]

Zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach stolarskich. Wraz z uczestniczącymi w nich osobami odkryjemy sekrety przedmiotów z muzealnej wystawy, poznamy ich budowę i praktyczne działanie, a następnie odtworzymy je – na własny użytek, za pomocą kilku prostych narzędzi i naturalnych materiałów.

Podczas grudniowych warsztatów przyjrzymy się gwiazdom kolędniczym z rysunków Włodzimierza Tetmajera oraz kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Przekonamy się, z czego są wykonane i co może kryć się w ich wnętrzu. Sprawdzimy, na czym bazuje mechanizm pozwalający wprawiać je w ruch. Wykorzystując narzędzia stolarskie dotniemy i połączymy elementy własnej gwiazdy. Ruchomą konstrukcję okleimy tak, by była gotowa do późniejszego ozdobienia i wykorzystania w czasie kolędowania – z najlepszymi życzeniami!

Informacje praktyczne:
  • Termin: 2 grudnia 2023 r. (sobota), godz. 11.00-13.00 (1 grupa), 14.00-16.00 (2 grupa)
  • Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1
  • Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od 6 do 10 roku życia wraz z opiekunami, których zapraszamy do aktywnego udziału. Przez wzgląd na bezpieczeństwo w czasie prac stolarskich jedna osoba dorosła może mieć pod swoją opieką maksymalnie dwoje dzieci
  • Cena: 50 zł za udział w warsztatach i komplet materiałów potrzebnych do wykonania jednej gwiazdy (dla maksymalnie dwojga dzieci wraz z opiekunem/opiekunami), każda kolejna gwiazda +50 zł
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Zależy nam na tym, aby nasze warsztaty mogły być dostępne dla każdego. Prosimy o kontakt, gdyby z jakichś względów udział w nich mógł być utrudniony – w miarę możliwości postaramy się znaleźć rozwiązanie
  • Język: polski (w 1 grupie z tłumaczeniem na ukraiński – prosimy o zgłoszenie potrzeby tłumaczenia do 27 listopada 2023 r.)
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy: https://forms.office.com/e/XDkmXH48BG

Запрошуємо взяти участь у сімейних столярних майстер-класах. Разом з учасниками розкриємо таємниці предметів із музейної експозиції, дізнаємося про їхню конструкцію та практичне використання, а потім відтворимо їх – для власних потреб, використовуючи кілька простих інструментів і природних матеріалів.

Під час грудневих майстер-класів роздивимося колядничі зірки з рисунків Влодзімєжа Тетмаєра, а також з колекції Етнографічного музею у Кракові. Дізнаємося, з чого вони виготовлені і що може знаходитися в середині них.  Перевіримо, на чому базується механізм, який дає можливість їм урухомлюватися. За допомогою столярних інструментів виріжемо і з’єднаємо елементи власноруч виготовленої зірки. Рухому конструкцію поклеїмо в такий спосіб, щоб щоб підготувати до подальшого декорування і використання під час колядування – з найкращими побажаннями!

Практична інформація:
  • Терміни: 2 грудня 2023 р. (субота), о 11.00-13.00 (1 група), 14.00-16.00 (2 група)
  • Локація: Ратуша, площа Вольніца 1
  • Майстер-класи розраховані на дітей віком від 6 до 10 років разом з вихователями, яких ми запрошуємо до активної участі. З міркувань безпеки під час столярних робіт один дорослий може спостерігати максимально за двома дітьми
  • Ціна: 50 злотих за участь у майстер-класі та набір матеріалів (максимально до двох дітей з опікуном/опікунами), Кожен наступний виріб + 50 зл.
  • Знижка 30% надається власникам: Карта Великої Родини, Краківська Сімейна Карта 3+, Краківська Сімейна Карта з дитиною з інвалідністю
  • Ми хочемо, щоб наші майстер-класи були доступні кожному. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо з будь-якої причини участь у них може бути ускладнена - ми постараємося знайти рішення, наскільки це можливо
  • Мова: польська (в 1 групі з перекладом на українську – просимо повідомити про необхідність перекладу до 27.11.2023 р.)
  • Кількість місць обмежена. Умовою бронювання місця є оплата на рахунок, номер якого ми надішлемо разом із підтвердженням заявки через онлайн-форму: https://forms.office.com/e/XDkmXH48BG