Zdjęcia przedstawiające sceny rodzinne w Afryce.

Matrona, doula. Towarzysząca przy porodach – rozmowa Izabeli Cywy z Sabiną Jakubowską

Matrona, doula. Towarzysząca przy porodach.
Konteksty kulturowe. Republika Środkowoafrykańska i Polska
Rozmowa Izabeli Cywy z Sabiną Jakubowską.

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Izabeli Cywy i Sabiny Jakubowskiej, które poprowadzi Monika Dudek, w środę 22 maja 2024 r. o godzinie 17.00 w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej. Spotkanie towarzyszy wystawie „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”, powstałej przy współpracy Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Na spotkaniu poruszone zostaną tematy wsparcia i opieki nad kobietą w trakcie porodu oraz opieki nad dzieckiem, bez względu na różnice kulturowe, miejsce urodzenia czy grupę etniczną.

Będzie można dowiedzieć się jak wspierane są kobiety obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej, a jak w Polsce, gdyż rozmówczynie od wielu lat towarzyszą kobietom przy porodach, Pani Izabela Cywa w Republice Środkowoafrykańskiej, prowadząc pomoc humanitarną wśród grupy etnicznej Pigmejów Aka, a Pani Sabina Jakubowska w Polsce. Dowiemy się również czy kobiety towarzyszące porodom pełnią tę samą funkcję w obu krajach i dlaczego nazywamy je doulami, matronami, babkami, akuszerkami oraz  skąd wywodzi się nazwa i o czym ona mówi.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Kiedy: 22.05.2024 r., g. 17.00