Grafika promująca spotkanie - kolorowe kwadraciki, ułozone w liniach, które przypominają koraliki. Tekst: Syberia. Dopowiedzenia. Ludzie i zwierzęta.

Ludzie i zwierzęta

spotkanie online z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

1 lipca, godz. 18.00

O przenikaniu się świata ludzi i zwierząt na dalekiej Północy oraz granicy między nimi porozmawiamy z Dorotą Majkowską-Szajer, Dariuszem Czają i Andrzejem Dybczakiem. To ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu „Syberia. Dopowiedzenia”. Powrócimy we wrześniu.

Wielu ludzi Północy jeszcze do niedawna spędzało większość życia ubranych od stóp do głów w odzież wykonaną z futer i skór zwierząt. Począwszy od maleńkich dziecięcych kombinezonów, których kaptury miały pozostawione uszy reniferów aż po skórzane szamańskie stroje obszyte ogonami, kośćmi. Widzieli siebie nawzajem wcielonych w zwierzęta, co wpływało na postrzeganie granicy między tymi dwoma światami. Granica ta jest konstrukcją, zmienną w czasie i przestrzeni.

W kolekcjach etnograficznych znajdujemy wiele dowodów na to, jak mocne więzi łączą ludzi i zwierzęta. Na przykład materialność kolekcji syberyjskiej to futra, skóry, kości, ścięgna a także przedstawienia zwierząt lub nieoczywistych relacji z ich światem. Niedźwiedzie i psy, wiewiórki i renifery, rosomaki, sobole, foki, orki, morskie ptaki i wiele innych istot żyjąc obok ludzi stanowi kontrapunkt dla rozumienia człowieczeństwa. Czy jest odwrotnie?

Posługując się perspektywą antropologii kulturowej, poszukamy punktów łączności zwierzęco-ludzkich światów. Zastanowimy się nad tym, jak dziś można rozumieć tę granicę, i jak człowiek stara się ją przeniknąć – także w sobie samym.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, antropolożka kultury zajmująca się m. in. reinterpretacją kolekcji syberyjskiej ze zbiorów MEK.

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Logo Gaz system.

Informacje praktyczne: