Grafika promująca spotkanie - na różowym tle kolorowy wzór ułożony z półkoli.

Kolekcje etnograficzne w XXI wieku

spotkanie online z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

14 października 2021, godz. 18.00

Kolekcja syberyjska MEK jest świadectwem polskich kontaktów z rdzenną ludnością Syberii. Zbiory syberyjskie trafiły do Krakowa w czasach, gdy założyciel Muzeum był młodym nauczycielem, a o stworzeniu muzeum zaczynał dopiero marzyć. Prowadząc badania terenowe w latach 2016-2019, wyruszyliśmy na spotkanie społeczności źródłowych. Spotkania były m. in. okazją do rozmów o tym, czym dzisiaj jest kolonizujące spojrzenie i w jaki sposób można się mu przeciwstawić.

Tłem dla powstających na przełomie XIX i XX wieku muzeów etnograficznych był kolonializm, stanowiąc główną ramę działań politycznych i gospodarczych. Kolekcje etnograficzne polityków, dyplomatów, misjonarzy, uczonych, odegrały znaczącą rolę w pejzażu stosowanej przez kolonizatorów przemocy. Co z tą wiedzą o przeszłości można zrobić dziś?

Podczas spotkania będziemy rozmawiać o kolonialnym kontekście powstawania kolekcji etnograficznych, a także o tym, jak dzisiaj wygląda kolekcjonowanie przedmiotów określanych mianem „etnograficzne”. Jakie strategie stosują muzea by dodać swój głos do kolekcjonerskiej sztafety pokoleń? Czy muzea etnograficzne są w procesie dekolonizacji? Na czym ten proces polega? Co o działaniach muzeów przechowujących kolonialne kolekcje myślą ludzie wywodzący się ze społeczności źródłowych? Czy mają dostęp i prawa korzystania ze swojego dziedzictwa?

Rozmawiać będzie Jacek Kukuczka i Magdalena Zych z udziałem publiczności.

Informacje praktyczne:

• Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
  • Spotkanie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom.
  • Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz: https://forms.office.com/r/mXcqHFmTA0
  • Możesz zarejestrować się też pisząc do nas wiadomość na adres: luczynska@etnomuzeum.eu
  • Spotkanie będziemy transmitować również na Facebooku: www.facebook.com/etnomuzeum.krakow
  • SPOTKANIE TŁUMACZONE BĘDZIE NA POLSKI JĘZYK MIGOWY.

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
logo Gaz System

FORMULARZ ZAPISU: