Zdjęcie przedstawia mężczyznę zwiedzającego naszą wystawę MEK z wykorzystaniem audioprzewodnika.
fot. Michał Stefański

Kocham Kraków z Wzajemnością

XXII Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami

W dniach 14 -20.06.2021 w ramach XXII Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami Muzeum Etnograficzne zaprasza na:
  • INDYWIDUALNE ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ
Osoby z niepełnosprawnościami słuchu zapraszamy do skorzystania z przewodników z filmami w polskim języku migowym, które w ciekawy sposób opisują historie poszczególnych eksponatów, wystaw oraz historie osób, dzięki którym te przedmioty znalazły się w Muzeum.

Filmy dostępne są na tabletach, które nieodpłatnie wypożyczyć można w kasie Muzeum.
Oferta dostępna jest na wystawie stałej w Ratuszu, plac Wolnica 1 oraz na wystawie czasowej „Syberia. Głosy z Północy” w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej 46.

Przewodnik po wystawie stałej:

Przewodnik po wystawie czasowej "Syberia. Głosy z Północy"

Jak korzystać z tabletu:

Oferta dostępna jest przez cały rok – na wystawie stałej i do końca trwania wystawy czasowej „Syberia. Głosy z Północy”.

Jeśli samodzielne zwiedzanie jest dla Ciebie z różnych przyczyn trudne, zapraszamy do skorzystania z usługi asystenta gościa muzealnego. Asystent to pracownik muzeum, który towarzyszyć Ci będzie podczas zwiedzania – pomoże obsłużyć tablet, pomoże w zorientowaniu się w wystawie. Asystent nie jest przewodnikiem. W czasie trwania Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami potrzebę asysty wystarczy zgłosić dzień przed planowaną wizytą.

Osoby z niepełnosprawnościami wzroku zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw z wykorzystaniem audiodeskryptywnego przewodnika.

Przewodnik po wystawie wystawie stałej – w Ratuszu.
Nagrania dostępne są na przenośnym urządzeniu, które możesz wypożyczyć bezpłatnie w kasie. Nagrania odtwarzane są automatycznie po wejściu w daną przestrzeń. Istnieje oczywiście możliwość zatrzymania, wznowienia oraz powtórzenia ostatniego nagrania. W audioprzewodniku znajdziesz audiodeskrypcje pomieszczeń, wybranych eksponatów oraz informacje kontekstowe.

Zwiedzanie można podzielić na dwie części: parter i pierwsze piętro oraz osobne zwiedzanie wystawy sztuki pod tytułem „Nieobjęta ziemia” znajdującej się na drugim piętrze. Czas zwiedzania to około 90 minut dla parteru i pierwszego piętra oraz 60 minut dla wystawy sztuki. Całość zajmuje około dwóch i pół godziny. W trakcie wizyty możesz skorzystać z kilku przestrzeni relaksu znajdujących się na każdym z pięter.

Przewodnik po wystawie czasowej pod tytułem „Syberia. Głosy z Północy”, która dostępna jest dla zwiedzających w drugim budynku Muzeum, w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej 46.

Nagrania dostępne są na naszej stronie oraz na przenośnych odtwarzaczach, które bezpłatnie można wypożyczyć na czas zwiedzania w kasie w budynku przy Krakowskiej 46.

Oprócz nagrań przygotowaliśmy:
- dotykowy plan wystawy
- tyflograficzne odwzorowanie mapy Syberii, która na wystawie przedstawia miejsca pochodzenia obiektów i miejsca  prowadzonych badań
- broszurę w alfabecie brajla, w której znalazły się niemal wszystkie treści z wystawy

Wszystkie te przedmioty, dostępne w kasie przy ulicy Krakowskiej 46, przeznaczone są do wypożyczenia na czas zwiedzania wystawy.

Z przyczyn higienicznych zalecamy korzystanie z własnych słuchawek z wejściem mini jack.

Jeśli samodzielne zwiedzanie jest dla Ciebie z różnych przyczyn trudne, zapraszamy do skorzystania z usługi asystenta gościa muzealnego. Asystent to pracownik muzeum, który towarzyszyć Ci będzie podczas zwiedzania – pomoże obsłużyć odtwarzacz, pomoże w zorientowaniu się w wystawie. Asystent nie jest przewodnikiem, ale jest osobą przeszkoloną w zakresie współpracy z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.  W czasie trwania Tygodnia osób z niepełnosprawnościami potrzebę asysty wystarczy zgłosić dzień przed planowaną wizytą.

• OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „SYBERIA. GŁOSY Z PÓŁNOCY” DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Podczas zwiedzania wystawy jej autorzy opowiedzą m.in. o badaniach prowadzonych przez MEK na Syberii, historii kolekcji oraz poszczególnych eksponatów.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie odbędzie się w grupach do 6 osób. Brak możliwości zwiedzania przez osoby na wózkach.
Termin: wtorek 15.06 i środę 16.06 w godz. 16.00-18.00.
Zapisy: Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zapisy najpóźniej dzień przed planowanym zwiedzaniem - mail: strzebonski@etnomuzeum.eu lub telefonicznie: 883 751 003, w godz. 9.00-16.00.

• ŚCIEŻKA EDUKACYJNA PO WYSTAWIE STAŁEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
Ścieżka umożliwia poznanie prostych mechanizmów używanych dawniej na wsi. Wykorzystuje ruchome modele dotykowe urządzeń. Po ścieżce będzie oprowadzała edukatorka MEK.

Informacje praktyczne:
Wydarzenie skierowane do uczestników indywidualnych.
Termin: od środy 16.06 do piątku 18.06, w godz. 16.00 - 18.00.
Zapisy: Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zapisy najpóźniej dzień przed planowanym zwiedzaniem  - mail: strzebonski@etnomuzeum.eu lub telefonicznie: 883 751 003, w godz. 9.00-16.00.