T T
Grafika dekoracyjna.

Kafle – podkładki | warsztaty ceramiczne

Zapraszamy do udziału w wiosennym cyklu warsztatów ceramicznych dla dorosłych. Raz w miesiącu - w jeden z czwartkowych wieczorów i w sprzyjającej odprężeniu atmosferze - będziemy odkrywać właściwości gliny, poznawać techniki jej obróbki, tworzyć własne, niepowtarzalne formy użytkowe.

Do ich wykonania zainspirują nas gliniane przedmioty pochodzące z różnych stron Małopolski (lub związane z nią osobami swych dawnych użytkowników bądź właścicieli) - ich kształty, sposoby wytwarzania, pokrywające je zdobienia i przypisywane im znaczenia, możliwe zastosowania.

Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, a następnie dwukrotnie wypalone w piecu ceramicznym. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum. Na przykład w czasie kolejnego spotkania. 

Kafle – podkładki

W czasie ostatnich – majowych warsztatów wykonamy podkładki pod naczynia inspirowane (pod)krakowskimi kaflami z dziewiętnastowiecznych pracowni Jana Oksitowicza i Teofila Michalskiego. Użyjemy jasnej gliny z drobnym szamotem. Poznamy właściwości szelaku oraz technikę lepienia z płata. Przetestujemy trzy sposoby dekorowania powierzchni: pastelaż, rezerważ i sgraffito, skupimy się na indywidualnie wybranym.


Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, wypalone na biskwit, a następnie pokryte transparentnym szkliwem i wypalone po raz drugi. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum na przełomie maja i czerwca.

Informacje praktyczne:

  • Termin: 18 maja 2023 r. (czwartek, godz. 18.00-20.00)
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46
  • Cena: 100 zł
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy:https://forms.office.com/e/C9XwE3ETYc