
#1 Interwencja: dojrzewanie
Zapraszamy na pierwszą z cyklu dziewięciu interwencji w wystawę stałą. Pierwsza ścieżka dotyczyć będzie kwestii bliskiej każdemu z nas: dojrzewaniu i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie dorosłych. Ścieżka jest częścią szerokiego projektu „Życzenia”, gdzie bierzemy pod lupę formuły i konteksty składania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury.
Moment wkroczenia w dorosłość może wyglądać różnie: pierwszy papieros, pierwsze jeansy, pierwsze zarobione pieniądze. To trudne decyzje, strach przed nieznanym i marzenia o byciu szczęśliwym. Prywatne życzenia nakładają się z aspiracjami i wyobrażeniami bliskich i znajomych. Presja otoczenia czekającego na decyzję czasami zderza się z poczuciem, które dobrze wyraża wypowiedź jednej z uczestniczki telewizyjnej sondy, pytanej o plany na przyszłość – „Ale ja nie wiem, co chcę robić!”.
Na ścieżce #1 Interwencji, korzystając z różnych form przekazu, spojrzymy na kolekcję muzealną z innej, bliższej współczesnym perspektywy. Postaramy się dotrzeć do uniwersalnych emocji, które za nią stoją, a które towarzyszą nam w trudnych momentach życiowych: dorastaniu, egzaminie dojrzałości, wyprowadzce z domu rodzinnego, przystąpieniu do nowej pracy i innych. Sięgniemy też pamięcią wstecz i poznamy perspektywę naszych przodków na ważne, życiowe wydarzenia, które choć warunkowane inną rzeczywistością, wiązały się z podobnymi do naszych emocjami.
Na koniec, we współpracy z Fundacją Sztuka Kaligrafii, zanurzymy się w świat przedwojennej sztuki kaligrafowania.
Ścieżka #1 Interwencji w wystawę będzie dostępna w niedzielę, 29.04, od godz. 12.00 do 15.00.
WSTĘP WOLNY!
Kuratorki: Anna Grajewska, Nina Kulik
Choreografia: Monika Kiwak
Kaligrafia: Anna Jeziorna
Kwerenda w materiałach archiwalnych z kolekcji MEK: Anna Bujnowska
Video: Marcin Wąsik
Projekt graficzny: Agata Biskup
Korekta: Ewa Ślusarczyk
Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.
Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.