grafika ozdobna

Grzechotki – kule | warsztaty ceramiczne dla dorosłych

Zapraszamy do udziału w wiosennym cyklu warsztatów ceramicznych dla dorosłych. Raz w miesiącu – w jeden z czwartkowych wieczorów i w sprzyjającej odprężeniu atmosferze – będziemy odkrywać właściwości gliny, poznawać techniki jej obróbki, tworzyć własne, niepowtarzalne przedmioty inspirowane nową wystawą czasową MEK – „PRZEBUDZENIE!”.

W czasie majowych warsztatów wykonamy kuliste grzechotki inspirowane grechitkami z ośrodka garncarskiego w Starej Soli (ukr. Стара Сіль) koło Sambora. Zwrócimy uwagę na ich walory estetyczne oraz symboliczny – związany z obrzędowością wiosenną i magią ochronną – kontekst ich wykorzystywania. Użyjemy czarnej lub czerwonej gliny (zgodnie z preferencjami). Będziemy pracować metodą wygniatania z kuli, stopniowo zamykając w jej wnętrzu drobne gliniane kuleczki – grzechoczące po wypaleniu. Powierzchnię ozdobimy wzorami reliefowymi i angobami.

Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, a następnie dwukrotnie wypalone w piecu ceramicznym. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum po około czterech tygodniach – na przykład podczas kolejnego spotkania.

Osoby zainteresowane indywidualnym zwiedzaniem wystawy „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu” zapraszamy na nią w dniu warsztatów od godziny 16.30, w ramach opłaty za udział w wydarzeniu.

Informacje praktyczne:

• Termin: 16 maja 2024 r. (czwartek), godz. 17.00-19.00, od godz. 16.30 możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu”
  • Miejsce rozpoczęcia: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Cena: 140 zł (obejmuje wszystkie potrzebne materiały, transport prac, dwukrotny wypał w piecu ceramicznym)
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy: https://forms.office.com/e/dyJtHBfAnD