T T
Czarno-białe zdjęcie chłopców trzymających wielkanocne palmy.

Fiszki etnograficzne – Wielkanoc. Czas odnowy

Coraz szybciej zbliżamy się do wyjątkowego czasu Wielkanocy. Dla wielu osób tegoroczne święta będą wyjątkowe. Być może po raz pierwszy nie spotkamy się w większym rodzinnym gronie, nie poświęcimy koszyczka w kościele, nie zachowamy ważnych dla nas zwyczajów. 

Z powodu epidemii musiały zmienić się również sposoby opowiadania o tradycjach wielkanocnych – tych dawnych i tych współczesnych. Dlatego właśnie wychodzimy naprzeciw tej niespodziewanej dla wszystkich sytuacji. 

Z myślą o dzieciach i ich dorosłych opiekunach przygotowaliśmy wielkanocne Fiszki etnograficzne – pierwsze z serii nowych materiałów edukacyjnych MEK. 

Fiszka to mały pomocnik badacza. Karteczka z najważniejszymi informacjami na wybrany temat. Miejsce na notatki, własne uwagi, spostrzeżenia. Pomaga uporządkować wiedzę, podsuwa nowe tropy, wywołuje skojarzenia. Stąd pomysł na Fiszki etnograficzne – pomoce do indywidualnego odkrywania i dokumentowania otaczającej nas (ostatnio bardzo niestandardowej) rzeczywistości metodami etnograficznymi. Krótkie, dostosowane do warunków izolacji domowej, sprzyjające budowaniu relacji, zachęcające do oderwania wzroku od ekranu komputera.

W wielkanocnych Fiszkach etnograficznych przyglądamy się palmom, pisankom i święconemu. 

Każdy temat jest niezależną całością mieszczącą się na kartce formatu A4 – do dwustronnego wydrukowania i przecięcia na dwie poziome części formatu A5. Pierwsza z nich zawiera pigułkę etnograficznej wiedzy – punkt wyjścia do własnych poszukiwań. W drugiej części jest miejsce na ich udokumentowanie. Wypełnione fiszki łączą się w zeszyt – archiwum badacza kultury, które można dostosowywać do swoich potrzeb i rozbudowywać. 

Za ich pomocą chcemy zachęcić do etnograficznego spojrzenia na ten wyjątkowy czas oraz zachowania tych obserwacji na pamiątkę, aby w przyszłym roku móc porównać sposoby przygotowywania oraz przeżywania wielkanocnych świąt. 

Fiszki udostępniamy na zasadach wolnej licencji, w wersji monochromatycznej i kolorowej. Kolejne tematy w przygotowaniu. 
____________________________________________

Fiszki etnograficzne: