Zdjęcie szklanego, pustego kałamarzu o błękitnych refleksach obijającego się światła. W kałamarz włożona czarna, długa stalówka.

Fiszki etnograficzne – W dawnej szkole

Z powodu epidemii musiały zmienić się sposoby opowiadania o świecie – tym dawnym i tym współczesnym. Diametralnie zmieniła się również organizacja pracy przedszkoli i szkół. Jest to ogromna zmiana nie tylko dla nauczycielek i nauczycieli, ale również dla uczniów i uczennic oraz ich rodziców. Z myślą o nich wszystkich przygotowaliśmy „Fiszki etnograficzne — W dawnej szkole” – drugie z serii nowych materiałów edukacyjnych MEK.

Fiszka to mały pomocnik badacza. Karteczka z najważniejszymi informacjami na wybrany temat. Miejsce na notatki, własne uwagi, spostrzeżenia. Pomaga uporządkować wiedzę, podsuwa nowe tropy, wywołuje skojarzenia. Stąd pomysł na Fiszki etnograficzne – pomoce do indywidualnego odkrywania i dokumentowania otaczającej nas (ostatnio bardzo niestandardowej) rzeczywistości metodami etnograficznymi. Krótkie, dostosowane do warunków izolacji domowej, sprzyjające budowaniu relacji, zachęcające do oderwania wzroku od ekranu komputera.

Tym razem zaglądamy do dawnej szkoły i spotykamy się z uczniami i uczennicami, którzy do niej uczęszczali. Jak w ciągu ostatnich stu lat zmieniło się miejsce dzieci w domach rodzinnych i szkołach? Czego, gdzie i jak uczono się w czasach naszych prapradziadków i praprababć? Powrót do świata drewnianych tornistrów, tabliczek do pisania, stalówek i  kałamarzy, w którym nawet dobry uczeń mógł spędzić trzy lata w tej samej klasie.

W fiszkach „W dawnej szkole” przyglądamy się czasowi nauki, zawartości tornistra oraz sztuce pisania.

Każdy temat jest niezależną całością mieszczącą się na kartce formatu A4 – do dwustronnego wydrukowania i przecięcia na dwie poziome części formatu A5. Pierwsza z nich zawiera pigułkę etnograficznej wiedzy – punkt wyjścia do własnych poszukiwań. W drugiej części jest miejsce na ich udokumentowanie. Wypełnione fiszki łączą się w zeszyt – archiwum badacza kultury, które można dostosowywać do swoich potrzeb i rozbudowywać.

Fiszki udostępniamy na zasadach wolnej licencji, w wersji monochromatycznej i kolorowej. Kolejne tematy w przygotowaniu.
____________________________________________

Fiszki etnograficzne „W dawnej szkole”: