T T
Grafika promująca wydarzenie - abstrakcyjnie przedstawione postacie na żółtym tle.

Festiwal Kultury Wrażliwej 2023 w MEK

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Kultury Wrażliwej. Przez dziesięć dni instytucje z województwa małopolskiego będą prezentować swoją ofertę skierowaną do wszystkich, bez wyjątku. 

Muzeum Etnograficzne przygotowało na tę okazję dostępne oprowadzania po wystawie „Ale kosmos!”.

Na ekspozycji prezentujemy prawie czterysta haftów i koronek, stworzonych przez członkinie Stowarzyszenia LUD-Art, które w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia. To opowieść o pasji i zamiłowaniu do niezwykłego rękodzieła a także historii Stowarzyszenia, które zgromadziło wokół siebie ponad sto osób i stworzyło dynamiczną społeczność. Na wystawie można odnaleźć kilka obiektów ze zbiorów Muzeum przywołanych jako przykłady pierwszych inspiracji członkiń Stowarzyszenia, a także ich własne prace, które trafiły do MEK. Są też narzędzia pracy hafciarek i koronczarek ujawniające ogrom wiedzy, precyzji i cierpliwości niezbędnych do uprawiania tego hobby.

O wystawie, pasji tworzenia i niezwykłych obiektach opowie Katarzyna Piszczkiewicz – kuratorka wystawy.

PROGRAM WYDARZEŃ W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM
  • 28.09.2023 r. (czwartek), godz. 17.00-18.30 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ale Kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia”. 
Oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
  • 4.09.2023 r. (środa), godz. 17.00-18.30
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ale Kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia”. 
Oprowadzaniu będzie towarzyszyła audiodeskrypcja na żywo oraz pomoce dotykowe.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
  • Miejsce: Dom Esterki, ulica Krakowska 46
  • Koszt udziału: bezpłatnie, obowiązuje zakup biletów wstępu na wystawę: bilet normalny – 14 zł, bilet ulgowy – 8 zł. Szczegółowe informacje o biletach ulgowych i bezpłatnych przysługujących w MEK znajdują się pod linkiem: https://etnomuzeum.eu/informacja-o-znizkach 
  • Płatność za bilety: bezpośrednio przed oprowadzaniem, gotówką lub kartą w kasie MEK
  • Oprowadzania są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz internetowy (https://forms.office.com/e/4fvDntkr2Y) lub pod numerem telefonu 883 751 003


„Małopolska. Kultura wrażliwa” to program, w którym dążymy do zwiększenia obecności osób z różnorodnymi potrzebami w instytucjach kultury. Głównym celem programu jest otwieranie instytucji i jej oferty kulturalnej dla każdej zainteresowanej osoby.

Inicjatorem projektu jest województwo małopolskie, zaś funkcję realizatora pełni Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.