T T
Fragment logotypu Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019

EtnoKraków/Rozstaje 2019 | warsztaty pracy z głosem

W ostatnich dniach czerwca, w ramach wstępu do kolejnej odsłony festiwalu  EtnoKraków/Rozstaje 2019, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty pracy z głosem dla osób początkujących.

Przygotowaliśmy 3 propozycje warsztatowe młodych nauczycieli śpiewu, którzy mają swoje indywidualne doświadczenia i sposoby pracy.

Harmonogram:

28 czerwca 2019, g. 18.00-21.00 /Bartosz Ignacy Wrona/Chór Nieśpiewających

29 czerwca 2019, g. 11.00-15.00 /Aleksandra Zawłocka/Harmonia głosu i ciała

30 czerwca 2019, g. 12.00-15.00 /Barbara Ciemięga/Usłysz siebie


Cena biletów: 35zł (cena promocyjna)/40 zł w tygodniu przed warsztatami

Zapisy i informacje: dorota@etnomuzeum.eu


O warsztatach:

  • Chór Nieśpiewający (28 czerwca 2019, g. 18.00-21.00 /Bartosz Ignacy Wrona)
To zajęcia wokalne dla każdego, zarówno dla zawodowych muzyków i aktorów, jak i dla tych, którym "słoń nadepnął na ucho". Ta rozwijana od lat metoda, używa struktury chóru czyli sumy kolejnych głosów i sprawującego nad całością pieczę dyrygenta. W tym jednak przypadku muzyka nie jest tworzona z harmonizujących ze sobą melodii, lecz z dźwięków abstrakcyjnych, zapętlonych słów. Kolejne poziomy nucenia, szeptów, szmerów, krzyków tworzą, jak w muzyce ambientowej, dźwiękowy krajobraz. 

Warsztaty stwarzają przestrzeń do wewnętrznych poszukiwań, do znalezienia głosu naturalnego, uwolnienia ekspresji. Stymulują kreatywność, pozwalają odkrywać nieznane wcześniej możliwości głosu i ciała. W Chórze Nieśpiewającym oddech i głos to nie tylko fizyczny fenomen, to też spotkanie z własnym ciałem i emocjami, obecność tu i teraz.

Chór Nieśpiewający nie daje gotowych rozwiązań. To ciągła eksploracja i próba odpowiedzi na pytanie co dla mnie i dla mojego głosu jest dobre? Muzyka w Chórze Nieśpiewającym powstaje spontanicznie, jest zależna od każdego z uczestników, jak i zewnętrznych okoliczności.
Cały proces przebiega w pozytywnej atmosferze, "nieśpiewanie" to igraszka zarówno z gębofonem, jak i konwencjami..

Na zajęcia składają się ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, praca z rezonatorami, elementy improwizacji i technik rozszerzonych.

Warsztaty te to intensywne doświadczenie, zarówno dla osób pracujących na co dzień głosem, jak i dla tych co chcą się dowiedzieć o sobie czegoś więcej.

W wersji festiwalowej warsztaty są krótsze, więc skupiają się na paru zagadnieniach wybranych wraz z uczestnikami. Np. rozwibrowywanie ciałą, techniki relaksacyjne, poszukiwanie głosu naturalnego, otwarcie na improwizację.

O PROWADZĄCYM:

Bartosz Ignacy Wrona - opowiadacz, improwizator, wokalista, dyrygent. Od 10 lat sprawdza możliwości ludzkiego głosu. W sonorystycznych poszukiwania traktuje go jak awangardowy instrument. Stworzył Chór Nieśpiewający – metodę warsztatową otwierającą głos i ekspresję, ułatwiającą improwizację. Chór ten to też oryginalny zespół wykonujący muzykę współczesną, najczęściej komponowaną w czasie rzeczywistym. Nie wierzy w jedną „poprawną emisję głosu” – twierdzi, że każdy powinien znaleźć własną. Nie wierzy też w brak słuchu, bo choć sam nie umie śpiewać i podobno nie ma słuchu, wokalizował na wielu scenach Europy improwizując z wybitnymi muzykami. Uczył się m.in od Shaia Dayana, Phila Mintona, Marka Chołoniewskiego.

Chór nieśpiewający (Vimeo)
Chór nieśpiewający (Facebook)
Chór nieśpiewający (Facebook)

 
  • Harmonia Głosu i Ciała (29 czerwca 2019, g. 11.00-14.00 /Aleksandra Zawłodzka)
Trening obejmujący intensywne działania ruchowe oraz pracę z wyobraźnią, ćwiczenia świadomego i wydajnego oddychania, rozgrzewkę i praktykę głosową. Naturalną konsekwencją treningu jest rozluźnione, swobodne ciało oraz świadomość jego udziału w powstawaniu i wydobywaniu dźwięku. Każde warsztaty są procesem, w jaki uczestnicy wprowadzani są poprzez różnorodne ćwiczenia praktyczne – w parach, indywidualnie oraz w grupie. Istotnymi elementami pracy warsztatowej jest budowanie dialogów poprzez wspólny śpiew, umiejętność różnicowania ekspresji głosu, jego dynamiki, intencji, a także odnalezienia swojego naturalnego brzmienia. Materiałem do pracy twórczej są piękne pieśni wielogłosowe. Harmonia rozumiana jest tutaj wielorako – harmonia jako współbrzmienie głosów w śpiewie, jako poczucie zgodności z samym sobą, zestrojenie się z przestrzenią i – wreszcie –  poczucie jedności ciała i głosu.

O PROWADZĄCEJ:

Aleksandra Zawłocka – wokalistka, aktorka, pedagożka, artystka. Koncentruje się na nowych możliwościach głosu, jego mocy w znaczeniu mentalnym i fizycznym, połączeniu z naturą i przestrzenią wokół. Aleksandra, w sposób holistyczny, włącza w swoją praktykę działania fizyczne, jak joga, taniec, improwizacje ruchowe. Stworzyła serię warsztatów i regularnych zajęć: Pracownia Pieśni i Głosu,  Śpiew Intuicyjny, Uwolnij Głos. Prowadzi grupy warsztatowe w Krakowie pod nazwą Harmonia Głosu i Ciała, skoncentrowanych na uwalnianiu głosu, tworzeniu swobodnych improwizacji głosowych i zgłębianiu świadomości ciała. Aktorka Teatru Gardzienice. Wokalistka w projektach: Szkice wokalne: Wyspiański (realizowany w Muzeum Narodowym w Karkowie), The Moss Grows on the Nothern Side of the Tree (Rooted Moon Festival, Castelsardo, Sardynia); Karolina Skrzyńska – wokale na albumie Palcem po wodzie, wokale w koncertach; Teresa Mirga – występ gościnny w koncercie tradycyjnej muzyki cygańskiej Bergitka Roma; Wassim Ibrahim – duo Nasme.

Facebook Harmonia Głosu 
Strona Harmonia Głosu 


  • Usłysz siebie (30 czerwca 2019, g. 12.00-15.00 /Barbara Ciemięga)

Wyraź to, co w Tobie żywe. Zapraszam Cię do bezpiecznej przestrzeni, gdzie pozwolisz sobie na dźwięki, które od dawna chcą wybrzmieć. Podczas warsztatu oswoimy się autentycznym brzmieniem naszych głosów. Poprzez praktykę głosowych medytacji, pracę z ciałem, oddechem i dźwiękiem, obudzimy naszą uśpioną energię i usłyszymy siebie na nowo. Zaczniemy od przyjemności, od westchnienia ulgi, od dźwięków, które rozmasowują cod środka. Powoli, krok po kroku, uruchomimy swobodny przepływ wibracji w ciele. Skontaktujemy się z pierwotną mocą naszych głosów, otworzymy się na radość wspólnej improwizacji. Przypomnimy sobie, jak korzystać z niezwykłego daru, który ma każdy z nas. Jak przyjąć swój głos takim, by w pełni wykorzystywać jego potencjał.

O PROWADZĄCEJ:

Basia Ciemięga - twórczyni autorskiej metody pracy z głosem jako ścieżki rozwoju osobistego i odkrywania wewnętrznego potencjału. Poprzez uwalnianie głosu pomaga odnaleźć drogę do źródła wewnętrznej mocy, odzyskać poczucie własnej wartości, nabrać odwagi w wyrażaniu siebie. Swoją pracę dedykuje kobietom, dzieląc się z innymi tym, co służy jej samej. Prowadzi warsztaty „Głos Kobiety” oparte na idei spotkania w kręgu.