T T
Grafika promująca warsztaty Etnokalendarz

Etnokalendarz | nowe początki

STYCZEŃ: NOWE POCZĄTKI

Podobno na styku starego i nowego roku mają miejsce zdarzenia zaskakujące i tajemnicze. To czas pożegnania dawnych trosk i smutków oraz wejście w Nowe Początki.

Jak oswoić to co nowe i nieznane? Dlaczego Nowy Rok najlepiej rozpocząć tanecznym krokiem? Ile decyzji należało podjąć w ciągu roku w dawnym gospodarstwie i dokąd mogły one doprowadzić?

Podczas styczniowych warsztatów  „Etnokalendarz” przyjrzymy się dawnym i współczesnym zwyczajom karnawałowym. Odważnie stawimy czoła noworocznym wyzwaniom i potrenujemy trudną sztukę wyboru, wcielając się w gospodarzy z początków XX wieku. Zaangażujemy nasze ręce i wyobraźnię, aby stworzyć niezwykłe rodzinne opowieści i odegrać je w wielkim teatrze cieni. Zapraszamy do wspólnej noworocznej zabawy, pełnej niespodzianek, zaskoczeń i zwrotów akcji. 

Informacje praktyczne:

Termin:
18-19 stycznia
sobota: 13.00–16.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 14.30);
niedziela: 11.00–14.30 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 13.00)

Miejsce:
Ratusz, plac Wolnica 1

Cena:
10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)

Niedzielne warsztaty (w godzinach 11.00–14.30) są tłumaczone na Polski Język Migowy.

Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.


Etnokalendarz to cykl weekendowych warsztatów rodzinnych dla dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. To przestrzeń wymiany doświadczeń i wspólnego działania. To okazja do twórczych eksperymentów, podejmowania wyzwań, poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania. Rozwija ciekawość, uwrażliwia, kształtuje poczucie, że codzienne wybory każdego z nas mają moc zmiany świata.

Miesiąc w miesiąc  

Przez rok szkolny 2019/2020 poprowadzą nas nazwy kolejnych miesięcy. Zainspirowani ich pochodzeniem będziemy szukać związków między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Badawcze spojrzenia skierujemy na lasy, łąki i nasze własne miejsca zamieszkania. Poszukamy sposobów na roztropniejsze urządzanie i upiększanie otoczenia. Będziemy wąchać, smakować, obserwować i konstruować. Poszukamy pomysłów na mądre gospodarowanie zasobami, wspólne spędzanie czasu, zaczynanie wszystkiego od nowa i docieranie do celu.