T T
Zdjęcie z wystawy Kto to wie(ś)?

Etnokalendarz | Inspiracje z natury

Z czego współcześnie buduje się domy, ściany i podłogi? Czym obecnie inspirują się projektanci, wymyślając różne przedmioty? Jak dostrzec w drzewie formę plastyczną? Jak rozpoznać, z jakiego gatunku drzewa pochodzi drewno? 

Zapraszamy na Inspiracje z natury - zajęcia z kształtem, ruchem i dźwiękiem. Przed nami ćwiczenia z materiałoznawstwa i badanie właściwości drewna. Poznamy pierwsze narzędzia stolarskie, używane w dawnych gospodarstwach, tj. wiertarki, tokarki i piły. Sprawdzimy, ile drewna znajduje się w materiałach wykorzystywanych w budownictwie, takich jak płyta pilśniowa, płyta MDF czy sklejka. Wyruszymy w inspirującą podróż po świecie rzemiosła, pełnym kształtów, motywów i kolorów, by stworzyć własne projekty.

Jeśli pogoda dopisze, jedno z zadań warsztatowych odbędzie się na placu Wolnica, gdzie do końca października można oglądać plenerową wystawę „Kto to wie(ś)?”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Olafem Cirutem i Katarzyną Wojtygą. Niemal pusty do niedawna plac zamieszkują toczone z drewna figury, ożywiają go kolory i wzory oraz instalacje z wizerunkami jego dawnych bywalców. Pomysł przeobrażenia miejskiego placu wprost czerpie z dorobku Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie* (1913-26), którego członkowie łączyli fascynację kulturą tradycyjną z szacunkiem dla rzemiosła i wiarą, że każdy człowiek nosi w sobie poczucie piękna.

* W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się jedyny w Polsce zbiór zabawek z Warsztatów Krakowskich. To przede wszystkim maleńkie, fantastycznie kolorowe figurki ptaków oraz z wyczuciem zdobione laleczki toczone z drewna. W czasie trwania wystawy na placu Wolnica oryginalne przedmioty z Warsztatów Krakowskich można oglądać na ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w Ratuszu (wstęp wolny).

 

  • Informacje praktyczne:

Termin: sobota: 13.00–16.00, niedziela: 11.00–14.30. Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie. Wejścia co 15 minut, ostatnie wejście o 14.30 w sobotę i 13:00 w niedzielę.)
Miejsce: Muzeum Ratusz, plac Wolnica 1
Cena: 10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)

Niedzielne warsztaty tłumaczone są na Polski Język Migowy. 

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+. 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.

Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.

Informacja:
Anna Szelingowska, szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430 18 27, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00

Olga Błaszczyńska (koordynatorka dostępności, możliwość kontaktu przez SMS), tel: 533 325 435 
e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu

 

  • Harmonogram spotkań: 

Rok 2018

13–14 października: Inspiracje z natury

17–18 listopada: Cztery żywioły: ziemia

15–16 grudnia: Cztery żywioły: ogień

Rok 2019

19–20 stycznia: Cztery żywioły: wiatr

16–17 lutego: Cztery żywioły: woda

16–17 marca: Zwierzogród

13–14 kwietnia: Roślinne laboratorium

18–19 maja: Kwiatowe konstrukcje

1 czerwca: Dzień Dziecka na Wolnicy