T T

Etnokalendarz | Dzień Dziecka na Placu Wolnica

Plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica

Jak wyglądałby świat gdyby rządziły nim zasady wymyślone przez dzieci? Jakie słowa dodają dzieciom skrzydeł? Co w naszej rzeczywistości chciałyby zmienić? Zapraszamy 2 czerwca na plenerowy Dzień Dziecka na Placu Wolnica.

Pod hasłem Dzieci mają głos! przygotowaliśmy cztery stanowiska warsztatowe, gdzie uczestnicy mogą zmierzyć się z siłą złego czarownika Florymonda, który złośliwie pomieszał życzenia i sprawił, że zaczęły spełniać się na opak. Potrzebujemy pomocy dzieci aby zdjąć zły czar i na nowo poukładać świat według ich pomysłu i życzenia.

W przerwach zmagań z zaklęciem czarownika Florymonda zapraszamy na premierę muzealnego spektaklu teatralnego pt. „Cejco z życzeniami”. Z inspiracji bajkami ludowymi powstał scenariusz sztuki opowiadającej o sile współpracy, umiejętności dzielenia się z innymi i wadzę mądrych słów.

Poza tym czekać będzie strefa relaksu oraz międzypokoleniowa karuzela z mega-zabawkami.

Cały program wydarzeń jest realizowany w ramach prowadzonego w Muzeum projektu badawczego pt. „Życzenia”. W projekcie przyglądamy formułom i kontekstom wypowiadania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury.  WSTĘP WOLNY!

Program wydarzeń | 2 czerwca 2018 | 11.00 – 16.00

• 4 stanowiska warsztatowe pod hasłem Dzieci mają głos!

• Biblioteka na wolnym powietrzu; 

• Strefa relaksu - wydzielona przestrzeń, w której można będzie odpocząć na leżakach, poczytać książkę, spotkać się i porozmawiać;

• Napędzana ręcznie karuzela, inspirowana kolekcją Muzeum;

12.00 – 13.00 | 15:00 – 16:00

• Spektakl teatralny „Cejco z życzeniami”
Pod niezwykłym drzewem spotykają się dwie gawędziarki, różne jak ogień i woda, które łączy pasja snucia opowieści... “Cejco z życzeniami” to próba odtworzenia świata bajki ludowej w warsztacie plastycznym, językowym i teatralnym. Spektakl zainspirowany jest sztuką ustnego przekazywania folkloru przez dawnych bajarzy. Opowieści łączy temat życzeń, aktualny dziś nie mniej niż przed wiekiem. Dowiemy się czym mogą się stać mądrze wypowiedziane pragnienia, do czego prowadzi zawistna zachłanność i poznamy niezwykłą moc dobrze życzących słów. A tytułowe “cejco”? Cóż, na pewno każdy rozszyfruje je troszkę inaczej...

Informacje praktyczne:

Termin: 2 czerwca (sobota), godz. 11.00 – 16.00
Miejsce: Plac Wolnica
WSTĘP WOLNY!
Zespół prowadzący warsztaty: Nina Kulik, Ewelina Krawczyk, Joanna Zbela, Mateusz Żebrowski
Scenariusz i reżyseria spektaklu „Cejco z życzeniami”: Barbara Mołas, Agnieszka Nowakowska
Scenografia do spektaklu „Cejco z życzeniami”: Agnieszka Nowakowska
Koordynacja: Anna Grajewska, Anna Szelingowska

Kontakt: Anna Grajewska, e-mail: grajewska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.
 
Dzień Dziecka na Placu Wolnica odbywa się w ramach Święta Małopolski.

Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

patronat medialny