Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle na górze napis: „Warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | Wyobrażenia

23 stycznia
Wyobrażenia
tusz w sztabkach

Rok 2022 rozpoczniemy spotkaniem na "Nieobjętej ziemi". Naszymi przewodnikami będą wybrani twórcy znajdujących się na tej wystawie prac. Wraz z nimi będziemy szukać dróg do indywidualnych, wewnętrznych światów, ćwiczyć wyobraźnię, tworzyć oniryczne, nadrealistyczne dzieła.

W pobudzeniu ekspresji i ucieczce od dosłowności pomoże nam tusz w postaci sztabek, którymi będziemy mogli rysować, a po dodaniu wody uzyskać efekt zbliżony do tuszu płynnego.

Informacje praktyczne:
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
  • Kiedy: niedziela, 23.01.2022, godz. 16.00–18.00
  • Cena: 8 PLN/osoba | Potwierdzeniem udziału w warsztatach jest wpłata na konto Muzeum.
    Na wpłaty czekamy do dnia 20. stycznia (czwartek).
    Dane do przelewu:
MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM. S. UDZIELI
20 1240 4722 1111 0000 4857 1971

• Tytuł przelewu: Etnograficznym okiem. Wyobrażenia
  • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/mtbyY5YAFA

O cyklu

Etnograficznym okiem to cykl warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy “podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.