Grafika promująca cykl. Zdjęcie okrągłego obiektu ma zielonym tle. Napis Etnograficznym okiem - warsztaty rysunku.

Etnograficznym okiem | Syberia z bliska

Syberia z bliska - wystawa Syberia. Głosy z Północy
kredka akwarelowa, cienkopis

W czasie kolejnego spotkania skierujemy wzrok w stronę Syberii. Terenem twórczych poszukiwań uczynimy wystawę Syberia. Głosy z Północy – przestrzeń narracji ludzi i rzeczy oraz wciąż nierozwikłanych tajemnic. Zainspirujemy się estetycznym wymiarem bardzo praktycznych przedmiotów, przyjrzymy się pełnej znaczeń piłce z Czukotki, spojrzymy w oczy selkupskim figurkom kultowym.

Użyjemy kredek akwarelowych i cienkopisów, które dadzą nam możliwość wykonania prac w technice rysunku lub akwareli. Będziemy eksplorować kolor – w zgodzie ze swoimi preferencjami: skupimy się na akcencie barwnym lub wyjdziemy od linearnego rysunku cienkopisem, który później wypełnimy kolorami.

Informacje praktyczne
    • Termin: 21 listopada (niedziela) godz. 16.00–18.00
    • Cena: 8 PLN (płatność w kasie)
    • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
    • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
    • Liczba miejsc ograniczona.
    • Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/gitg2X25G1

O cyklu

Etnograficznym okiem to cykl warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy “podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.