Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle na górze napis: „Warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | Przytulność

warsztaty rysunku online

W lutym zapraszamy na warsztaty Etnograficznym okiem w formule online. Za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom połączymy niedostępną dla zwiedzających wystawę i nasze własne, codzienne przestrzenie. O zmroku wejdziemy do mrocznej izby podhalańskiej i zaaranżowanego w Muzeum warsztatu garncarskiego z piecem do wypału naczyń w ciepłym kolorze gliny. W grze światła i ciemności będziemy szukać tego, co, także nam samym, daje poczucie komfortu i przytulności, pomaga oswoić otoczenie i radzić sobie z jego niedogodnościami.

Będziemy rysować sangwiną lub – w przypadku braku dostępu do niej – czerwoną/brązową kredką albo ołówkiem, w blasku świec, na kremowych lub białych kartkach formatu A4.

Informacje praktyczne:
  • Kiedy: niedziela, 13.02.2022, godz. 16.00–18.00
  • Cena: 8 PLN/osoba | Potwierdzeniem udziału w warsztatach jest wpłata na konto Muzeum. Na wpłaty czekamy do dnia 10.02. (czwartek)
  • Dane do przelewu:
MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM. S. UDZIELI
20 1240 4722 1111 0000 4857 1971
Tytuł przelewu: Etnograficznym okiem. Przytulność
  • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty
  • Potrzebne materiały (do przygotowania we własnym zakresie): sangwina, czerwona/brązowa kredka, ołówek (do wyboru), białe lub kremowe kartki A4, opcjonalnie świeca lub świece
  • Warsztaty odbędą się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom. Do udziału w nich potrzebny jest komputer, tablet lub telefon podłączony do Internetu, z dostępem do mikrofonu oraz głośnikami lub słuchawkami
  • Liczba miejsc ograniczona
  • Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/jyz7xchShb

O cyklu

Etnograficznym okiem to cykl warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy “podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.