Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle na górze napis: „Otwarte warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | Architektura we fragmentach

Z bliska

Etnograficznym okiem | otwarte warsztaty rysunku
Z bliska

Architektura we fragmentach - etnografia miasta, plac Wolnica - plener
Ołówek i tusz

Na pierwszym w tym sezonie spotkaniu skupimy się na fragmentach, detalach, niezwykłych ciekawych elementach architektury, czyli spojrzymy na miejską przestrzeń z bliska. Będziemy wyodrębniać doskonałości i niedoskonałości naszego otoczenia. Szukać piękna oczywistego i nieoczywistego poprzez etnograficzne myślenie o mieście.

Naszym narzędziem będzie ołówek, różnej miękkości, który dopełnimy mocnymi akcentami tuszu, pędzlem, dla chętnych piórem. Będziemy pracować w formacie A4 lub mniejszym, w plenerze na placu Wolnica.

Informacje praktyczne
  • Termin: 26 września (niedziela) godz. 16.00–18.00
  • Cena: 8 zł/pojedyncze wejście (płatność w kasie)
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
  • Liczba miejsc ograniczona - max. 25 osób.

Nie prowadzimy zapisów. Wystarczy przyjść do nas w niedzielę, chwilę przed spotkaniem. Warsztaty prowadzimy do wyczerpania materiałów - decyduje więc kolejność!

O cyklu
Etnograficznym okiem” to cykl warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy “podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.