Zdjęcie przedstawia proces digitalizacji. Na ekranie komputera wyświetla się zdjęcie z trzema postaciami górali w kapeluszach.
fot. Marcin Ciepielewski (lablab)

E-tnomuzeum | Bądź z nami online

Szanowni Państwo, z uwagi na panującą w Polsce epidemię koronawirusa Muzeum Etnograficzne pozostaje zamknięte, jednak ponownie otworzy się już w piątek, 29 maja.

Tymczasem zachęcamy do oglądania naszych zbiorów i poznawania historii, które stoją za przygotowywanymi co tydzień przez naszych kustoszy obiektami tygodnia. Zajrzyjcie również do naszych mikrohistorii, w których spoglądamy na przedmioty z kolekcji MEK oczami ich dawnych użytkowników.

Ciekawych naszej pracy badawczej zapraszamy do poczytania o projektach prowadzonych przez Muzeum. Życzenia, drzeworyty, rzemiosło, stroje krakowskie, a może wesela? Sprawdźcie czemu się przyglądamy, jakie pytania zadajemy przeszłości i współczesności, i dokąd doprowadziły nas nasze badania.

Koniecznie odwiedzajcie również naszego Facebooka, Instagrama i YouTube, gdzie dzielimy się materiałami edukacyjnymi oraz etnograficznymi inspiracjami. Wśród nich:
  • Poniedziałkowe Powtórzenia – cykl skierowany przede wszystkim do maturzystów, ale do cotygodniowego powtarzania zapraszamy wszystkich chętnych! Co tydzień będziemy prezentować dzieła sztuki znajdujące się w naszej kolekcji, które podejmują dialog z popularnymi tematami, problemami, motywami występującymi w kulturze.
  • Teren działania – cykl edukacyjny zainspirowany publikacją MEK „Zeszyt: Teren działania”
    Wiemy, jak męczące może być spędzenie całego dnia przed ekranem komputera – szczególnie dla najmłodszych. Dlatego wychodzimy z inicjatywą i zapraszamy was do odejścia sprzed komputera i wejścia w nowy Teren działania. Publikacja MEK „Zeszyt – teren działania” to zestaw ćwiczeń do dowolnego wykorzystania – w całości lub pojedynczo. Znajdziecie w nim wiele ciekawych, prostych aktywności, które można zaproponować dzieciom - tym starszym i tym troszkę młodszym - bez wychodzenia z domu.
  • Fiszki etnograficzne – Fiszka to mały pomocnik badacza. Karteczka z najważniejszymi informacjami na wybrany temat. Miejsce na notatki, własne uwagi, spostrzeżenia. Pomaga uporządkować wiedzę, podsuwa nowe tropy, wywołuje skojarzenia. Stąd pomysł na „Fiszki etnograficzne” – pomoce do indywidualnego odkrywania i dokumentowania otaczającej nas (ostatnio bardzo niestandardowej) rzeczywistości metodami etnograficznymi. Krótkie, dostosowane do warunków izolacji domowej, sprzyjające budowaniu relacji, zachęcające do oderwania wzroku od ekranu komputera.
  • Wyzwanie MEK: #domowakolekcja – projekt Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zachęcający do przyjrzenia się bliżej domowej przestrzeni i przedmiotom, za którymi kryją się ważne dla nas znaczenia. Co tydzień prezentujemy jeden obiekt z kolekcji MEK, który jest w jakiś sposób wyjątkowy. Następnie zapraszamy do podzielenia się zdjęciami i opowieściami o wyjątkowych eksponatach z Waszych domowych kolekcji. Czy ich znaczenie zmieniło się w jakiś sposób od rozpoczęcia epidemii? Czekamy na Wasze etnograficzne opowieści!
Zapraszamy również na nasze warsztaty online. Najbliższe zaplanowane wydarzenie to wirtualne warsztaty rodzinne Etnokalendarz: Jak ładnie!

Majowe warsztaty poświęcone będą projektowaniu przestrzeni. W trakcie warsztatów poznamy dawne sposoby na szybkie remonty i przetestujemy praktyczne aranżacje wprost z drewnianej izby. Zastanowimy się, po co w muzeum zjeżdżalnia i czy tam, gdzie architektów sześć, może powstać miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wprawimy w ruch wyobraźnię, tworząc własne, rodzinne projekty. Nie zabraknie łamigłówek, wyzwań dla śmiałków oraz mnóstwa zabawy, do której możecie dołączyć z Waszych domów.

Premiera warsztatów odbędzie się w sobotę, 23 maja o godzinie 13:00 za pośrednictwem serwisu YouTube. Link do filmu udostępnimy na naszej stronie internetowej oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Zapisy nie są wymagane.

#zostańciewdomu i zostańcie z nami!