T T
Na zdjęciu kobieta w chuście i dzieci siedzą na podłodze schyleni nad skrawkami papierów.

Dzień Solidarności z Uchodźcami – jak obchodzić go co miesiąc

Jak okazywać naszą solidarność osobom, które sytuacja zmusiła do ucieczki z własnych domów? Skierowanie tego pytania do nich samych może pozwolić na uzyskanie bardzo konkretnych i praktycznych odpowiedzi.

Wraz z inicjatywą Witajcie w Krakowie zapraszamy na spotkanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej o działalności młodej Syryjki żyjącej na uchodźstwie w Libanie, którą od kilku miesięcy udaje się w namacalny sposób wspierać ludziom z Krakowa i reszty Polski.

Jurie mieszka w obozie dla uchodźców przy granicy z Syrią, mieszkają w nim również dzieci w różnym wieku, które od lat nie mają dostępu do edukacji (podobnie jak większość syryjskich dzieci w Libanie). Dlatego młoda kobieta, ich sąsiadka – o dużym talencie pedagogicznym, którego także nie może wykorzystywać zawodowo w tym kraju – postanowiła zorganizować im szkołę. Dzieciaki regularnie uczą się w niej czytać, pisać i liczyć już od wielu miesięcy. Choć lekcje w namiocie nie wymagają bardzo dużo przyborów, ich koszty są i tak sporym obciążeniem i dla rodziców, i dla nauczycielki.

Tu pojawiła się Inga, członkini Witajcie w Krakowie, która podczas swojego badawczo-aktywistycznego pobytu w Libanie poznała Jurie i jej działania. Gdy opowiedziała o nich w Krakowie, było jasne, że musi zorganizować jakieś wsparcie na odległość. I tak z początkiem czerwca ruszyła kampania na Patronite; dzięki pieniądzom z niej Jurie jest nieco łatwiej radzić sobie z wydatkami na szkołę. Nadal jednak możemy zrobić więcej!

Spotkanie będzie okazją do poznania szczegółów sytuacji Jurie i posłuchania o tym, co w szkole dzieje się dziś, jakie są dalsze perspektywy – prosto z Libanu połączy się z nami Inga, by o tym opowiedzieć. 

Dzień Solidarności z Uchodźcami

15 października 2019, wtorek, godz. 18.00–21.00
MEK, Ratusz, pl. Wolnica 1