T T
Zdjęcie przedstawia fragment szopki autorstwa Anny i Rozalii Malik, na którym widać postaci kobiece zasłużone w walce o niepodległość.
Logotyp Dnia Otwartych Dni Muzeów Krakowskich

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Już po raz kolejny mamy niezwykłą przyjemność zaprosić na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, który odbędzie się w niedzielę 17 listopada 2019. Jak co roku, przygotowaliśmy wyjątkowy program. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

 
Poza darmowym wejściem na ekspozycję stałą, wstęp na wystawę czasową Heródek również będzie bezpłatny.
 
Ponadto, w programie Dnia znajdą Państwo również dwa wydarzenia specjalne.
 
Pierwszym z nich będzie wyjątkowe oprowadzanie po wystawie Heródek w towarzystwie jej kuratora – Grzegorza Graffa, kustosza naszego Muzeum. Zacznie się ono o godzinie 12.00 w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46.
 
O godzinie 16.00 natomiast zapraszamy na niecodzienną prezentację najnowszego nabytku Muzeum, czyli szopki krakowskiej autorstwa Anny i Rozalii Malik. Ród Malików ściśle związany jest z tradycją wykonywania szopek. Rodzinną tradycję zapoczątkował na początku XX w. Walenty Malik, kontynuował jego syn Włodzimierz, a następnie jego synowie Jan i Stanisław oraz ich dzieci.
 
Autorki prezentowanej szopki od kilku lat tworzą wspólnie: Rozalia – budynek, natomiast Anna – lalki.
 
Szopka zakupiona przez nasze Muzeum jest wyjątkowa. Przedstawione w niej zostały same znane i mniej znane kobiety, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowym wymiarem, nadającym szopce jeszcze wyraźniejszego sznytu feministycznego, jest szczególnego rodzaju gra z tradycją: nie dość, że bohaterkami szopki są kobiety, ale też kobiety ją zbudowały – jest to odwrócenie sytuacji z początków szopkarstwa, gdy szopkarzami byli wyłącznie mężczyźni.
 
W ramach prezentacji serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorkami szopki, które poprowadzi kustosz naszego Muzeum – pani Małgorzata Oleszkiewicz.
 
Szopka Anny i Rozalii Malik została wykonana w stylu ezenekierowskim, który powstał pod wpływem inspirowania się pokoleń szopkarzy szopką wykonaną pod koniec XIX wieku przez Michała Ezenekiera. Będzie to więc okazja, aby zajrzeć na wystawę stałą Muzeum i zobaczyć tę najstarszą zachowaną szopkę krakowską.
 

Informacje praktyczne:
Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Kiedy: niedziela, 17.11.2019
Godziny otwarcia Muzeum: 10-19
 
Oprowadzanie po wystawie Heródek z Grzegorzem Graffem
Godzina: 12.00
Gdzie: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
 
Prezentacja szopki krakowskiej autorstwa Anny i Rozalii Malik oraz spotkanie z autorkami
Godzina: 16.00
Gdzie: Ratusz Kazimierski, plac Wolnica 1 | Sala Odczytowa