T T
Zdjęcie wystawy plenerowej "Muzeum nie musi być w muzeum". Na pierwszym planie widoczna rzeźba w kaształcie koła. W tle czerwona podlużna rzeźba przypominająca żmijkę.

Dostępne dla osób z niepełnosprawnościami wzroku spotkanie i oprowadzanie po wystawie „Muzeum nie musi być w muzeum”

W sobotę 28.08, o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem wystawy – Olafem Cirutem. Spotkanie połączone będzie z audiodeskryptywnym oprowadzaniem i możliwością dotykowego poznawania eksponatów.

Jeszcze do końca wakacji na krakowskim placu Wolnica można zwiedzać plenerową, interaktywną wystawę Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Zorganizowana jest pod hasłem: „Muzeum nie musi być w muzeum”.

Na placu stanęło 20 współczesnych instalacji artystycznych, dla których inspiracją są zbiory krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Pośród wielobarwnych, sporych rozmiarów figur każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Na część z nich można wejść, na części usiąść lub schronić się w ich cieniu.

Pośród instalacji znajdziemy między innymi: wielkoformatowe obrazy z fantastycznymi zwierzętami, zainspirowane kolekcją wycinanek, drewniane, trójwymiarowe kwiaty, które możemy skojarzyć z dekoracjami skrzyń posagowych, czy mierzące 1,65 m wysokości figury, które nawiązują do niewielkich drewnianych zabawek z początku XX wieku.

Wykorzystując specjalnie przygotowane pomoce dotykowe, będziemy się starali prześledzić analogie i znaleźć podobieństwa między przedmiotami z kolekcji Muzeum i współczesną wystawą.

W inicjatywie chodzi o szczególny rodzaj interakcji z muzealnymi zbiorami. O to, by wyjść poza mury instytucji i szerszej publiczności pokazać, że muzealna kolekcja jest czymś więcej niż tylko opowieścią o przeszłości. Może być cennym źródłem inspiracji dla współczesnych artystów, rzemieślników, projektantów i nie tylko.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Kiedy? 28.08, sobota, godzina 11:00
Gdzie? Plac Wolnica 1 - spotykamy się przed wejściem do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wystawa jest plenerowa, więc spotkanie odbędzie się na świeżym powietrzu.
Czas trwania: około 60 minut.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie trzeba rezerwować miejsca, ale będzie nam miło, jeśli dasz nam znać, że się spotkamy.

Jeśli dotarcie pod samo Muzeum jest dla Ciebie z jakiegokolwiek powodu kłopotliwe lub niemożliwe, skontaktuj się z koordynatorką dostępności: Olgą Błaszczyńską, mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu, telefon: 533325435


Pasek z logotypami partnerów.
Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021. Partnerem projektu jest Miasto Kraków.

Wartość dofinansowania: 53 000 zł
Całkowita wartość zadania: 81 986 zł

Flaga oraz Godło Polski.