T T
Grafika dekoracyjna.

Doniczki | warsztaty ceramiczne dla dorosłych

Zapraszamy do udziału w wiosennym cyklu warsztatów ceramicznych dla dorosłych. Raz w miesiącu - w jeden z czwartkowych wieczorów i w sprzyjającej odprężeniu atmosferze - będziemy odkrywać właściwości gliny, poznawać techniki jej obróbki, tworzyć własne, niepowtarzalne formy użytkowe.

Do ich wykonania zainspirują nas gliniane przedmioty pochodzące z różnych stron Małopolski (lub związane z nią osobami swych dawnych użytkowników bądź właścicieli) - ich kształty, sposoby wytwarzania, pokrywające je zdobienia i przypisywane im znaczenia, możliwe zastosowania.

Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, a następnie dwukrotnie wypalone w piecu ceramicznym. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum. Na przykład w czasie kolejnego spotkania. 

Doniczki

W pierwszym tygodniu wiosny wykonamy doniczki na towarzyszące nam na co dzień rośliny. Będziemy tworzyć z czerwonej gliny, poznawać techniki lepienia z wałeczków i kuli, zdobić powierzchnie za pomocą angob wykonanych według rzemieślniczej receptury. Do pracy zainspirują nas m.in. doniczki z Bochni i Starego Sącza, rynka na trzech nóżkach z okolic Brzeska oraz trójnóg wykonany przez Jana Chmiela z Andrychowa.

Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, wypalone na biskwit, a następnie (na życzenie) pokryte transparentnym szkliwem i wypalone po raz drugi. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum. Na przykład w czasie kolejnego spotkania. 

Informacje praktyczne:

  • Termin: 23 marca 2023 r. (czwartek, godz. 18.00-20.00)
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1
  • Cena: 100 zł
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy:https://forms.office.com/e/C9XwE3ETYc