Zdjęcie grupy dzieci pochylonej nad czarną winylową płytą.

Domowe muzykowanie | warsztaty online

Malinowe nuty – muzyka z krzaków

Czereśnie, wiśnie, maliny, jeżyny, morele… Lipiec to miesiąc przepysznych owoców. Ale czy owoce mają swoje ulubione piosenki i melodie? Pozwólcie, że zastanowimy się nad tym wspólnie. Czekamy na Was z szerokim arbuzowym uśmiechem!

Na warsztaty nie obowiązują zapisy. Wystarczy, że klikniecie „Wezmę udział” w tym wydarzeniu: Domowe Muzykowanie | wydarzenie na Facebooku!

________________________________

Comiesięczne spotkania prowadzą przez melodie związane z porami dnia i roku. Repertuar świąteczny przeplata się z tym codziennym. Uczestnicy poznają bogaty zestaw tradycyjnych wyliczanek, rymowanek, melodii i pieśni. Utrwalają nazwy i brzmienia instrumentów oraz tworzą własne zestawy instrumentów i przeszkadzajek, w oparciu o proste materiały znalezione w domach. Warsztaty pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych uczestników: rozwijają wrażliwość muzyczną dzieci, ćwiczą pamięć słuchową, poszerzają zasób słownictwa oraz rozwijają motorykę dużą i małą. Oferują rodzicom i opiekunom zestaw prostych aktywności muzycznych i ruchowych, które można później powtarzać z dziećmi w domach.

Każdemu spotkaniu przyświeca inny temat przewodni, związany z aktualnym cyklem kalendarzowym i przyrody.

Do udziału zapraszamy rodziny z dziećmi powyżej 3 roku życia.

Udział w warsztatach jest nieodpłatny. Nie obowiązują zapisy. Wystarczy dołączyć do nas we wskazanych terminach, klikając w link i oglądając warsztaty na żywo z własnego domu.

Kolejne spotkania: 9 sierpnia, 13 września, 11 pażdziernika

Osoby prowadzące:
Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, animatorka tradycyjnej kultury ludowej, dyplomowana choreograf polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty i zajęcia przybliżające uczestnikom śpiew, tańce i najbliższą im kulturę tradycyjną. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi m.in. Fundacją Mały Kolberg z Warszawy, Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Stowarzyszeniem Folkowisko z Gorajca, Stowarzyszeniem Rozstaje z Krakowa i wieloma innymi w całej Polsce. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (m. in. Raraszek – muzyka krakowska, Tadirindum – muzyka rzeszowska, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie i Pieśń Gminna). Działania edukacyjne prowadzi jako Pani od Muzyki (Pani od muzyki). W przestrzeni wirtualnej prowadzi cykl #BajkiWkwarantannie (Pani od Muzyki oraz Cicho Sza Bajki), „Domowe Muzykowanie – warsztaty online” (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) oraz warsztaty taneczne #TańczPolskie (Kultura w Kwarantannie).

Arkadiusz Szałata – basista, bębniarz, gitarzysta i harmonijkarz. Gra w zespołach takich jak Raraszek (muzyka krakowska ze zbiorów Oskara Kolberga), Porto Meskla (muzyka włoskia, klezmerska i polska), Tadirindum (muzyka rzeszowska od Stanisława Piroga i rodziny Sowów), Chachary (muzyka podwórkowa z rejonu Galicji). Prowadzi warsztaty gry na harmonijce (m.in. Tabor Kielecki w Sędku, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Festiwal Zawirowania Radomskie) oraz warsztaty polskich tańców tradycyjnych (Etnokraków–Rozstaje, YMCA Kraków, Festiwal Folkowisko). Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Festival Internazionale dell'Oralita Popolare, Torino; Folkkaravan w San Sebastiano dei Marsi, Bisegna; PolskaEire Folk Festival, Dublin–Ennis–Arklow). Muzykuje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych w projektach i festiwalach m.in. w cyklu "Domowe Muzykowanie" (Muzeum Etnograficzne w Krakowie), Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Miejskie w Tychach, "Dekonstrukcja Krakowiaka" (Stowarzyszenie Rozstaje w Krakowie) oraz online #TańczPolskie (Kultura w kwarantannie).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.