Joanna Sowula

Dom polski w transformacji

Podczas wykładu dr Dorota Jędruch, dr Dorota Leśniak-Rychlak i dr Michał Wiśniewski (Instytut Architektury) opowiedzą o przemianach domu i środowiska życia w Polsce w okresie przejścia od państwa socjalistycznego do gospodarki rynkowej oraz funkcjonowania nowego modelu w powiązaniu z globalnym neoliberalizmem.

Przemiany gospodarcze lat 90. XX wieku zaowocowały dosłowną realizacją zawołania aktorów za czasów rządów Tadeusza Mazowieckiego „Jesteśmy wreszcie we własnym domu. Nie stój, nie czekaj. Co robić? Pomóż”: wielu Polaków faktycznie znalazło się we własnych domach. Po latach mieszkania w blokach – lub w Gierkowskich jednorodzinnych „kostkach” – dostali szansę zrealizowania marzeń o zindywidualizowanych formach zamieszkiwania, najczęściej na przedmieściach. Proces ten ułatwiły nowe mechanizmy finansowe, w tym wprowadzone przez banki kredyty hipoteczne.

Czy jednak dom zakupiony na kredyt rzeczywiście jest własnym domem?

Jakie są skutki procesów, które masowo dotknęły polskie miasta i wsie: rozlewania się przedmieść, gentryfikacji czy masowego powstawania osiedli grodzonych?

Dlaczego państwo nie prowadzi skutecznej polityki mieszkaniowej?

Gdzie i jak mieszkają Polacy, jakie wzorce kreują media?

Wykład będzie połączony z projekcją trzech filmów Tryptyk o polskiej transformacji, scenariusz: Marta Karpińska, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury), realizacja: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska (Kolektyw Palce Lizać).

Dom polski w transformacji
dr Dorota Jędruch, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr Michał Wiśniewski