T T
logotyp projektu badawczego życzenia

Czego sobie życzymy? | spotkanie

Choć życzenia towarzyszą nam na co dzień (na zdrowie!, miłego dnia, dobranoc), to myślimy o nich przede wszystkim w momentach wyjątkowych. Wtedy, kiedy szukamy właściwych słów z okazji urodzin, ślubu, święta…  

W samym środku karnawału, 31 stycznia 0 18.00 zapraszamy na spotkanie z Dorotą Majkowską-Szajer, Karoliną Pachlą-Wojciechowską i Katarzyną Słaby, badaczkami zaangażowanymi w projekt „Życzenia”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Porozmawiamy o tym, czego życzymy sobie, bliskim i światu w okresie zimowego przesilenia: przy opłatku, w Nowym Roku, podczas kolędowania. Co już udało się ustalić w badaniach? Jakie pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi?

Zachęcamy do rozmowy o doświadczeniach i odczuciach związanych z intensywnym okresem świętowania. Czy rzeczywiście wprowadza wszystkich w stan wzajemnej życzliwości? Jakie emocje towarzyszą chwili, gdy stajemy przed sobą z opłatkiem? Jakie zobowiązania podejmujemy, życząc sobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku? 

W ramach zbiórki wigilijnych relacji pod hasłem "Opłatek. Podziel się!" wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu zachęcamy do przyniesienia ze sobą fotografii, pamiątek i wspomnień, które mogłyby złożyć się na budowaną współcześnie wigilijną opowieść.

 

Informacje szczegółowe:

Termin: 31 stycznia, czwartek, g. 18.00

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, pl. Wolnica 1

Wstęp wolny.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.