CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA w fotograficznej technice mokrego kolodionu | otwarty wykład dr Marzeny Kolarz

Zapraszamy na spotkanie z dr Marzeną Kolarz, fotografką i wykładowczynią na UKEN w Krakowie, która opowie o warsztacie XIX-wiecznego fotografa oraz o procesie powstawania zdjęć w historycznej technice mokrego kolodionu. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowego aparatu wykorzystywanego przez artystkę, a także bezcennych klisz kolodionowych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Artystka opowie również o swojej twórczości, na podstawie cyklu „Czarne portrety. Kominiarze” z 2017 roku. W ramach tego projektu, przez kilka miesięcy fotografowała krakowskich kominiarzy używając do tego kamery wielkoformatowej i techniki mokrego kolodionu.

Jak pisze Marzena Kolarz: „W tej niemal zapomnianej już technice czas jest przewrotny – mamy czas przygotowania studia, emulsji, oblania płyty, uczulenia, ustawienie kamery. Mamy też czas światłoczułości i czas rejestracji / zamrożenia modela przed obiektywem. Proces jest czasochłonny, powstawanie jednego portretu to kilkadziesiąt minut, jednocześnie sama emulsja jest światłoczuła tylko póki jest mokra – co w skrajnych przypadkach trwa kilka minut. Samo naświetlanie to często kilkanaście sekund, bo kolodion jest niskoczuły. To zamrażanie, z równoczesnym spojrzeniem w obiektyw, powoduje prawdziwe, nieudawane pozowanie. „Fotografia ukazuje czasem to, czego nie można dojrzeć na rzeczywistej twarzy (czy odbitej w lustrze). Mianowicie cechę genetyczną, kawałek siebie samego lub to, co dziedziczymy od jakiegoś przodka” – jak pisał Roland Barthes”.

Informacje praktyczne

Termin: 3.03.2024, niedziela, godz. 12.00

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszą wystawie „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.