T T

Cyjanotypia. Łącząc kolekcje

Pracownia technik (foto)graficznych

Cyjanotypia. Łącząc kolekcje
19.05.2022 r. godz. 18.00-20.00

Podczas warsztatów połączymy negatywy z muzealnych zbiorów z osobistym zdjęciami. Z indywidualnie wybranych kadrów stworzymy kolaże-fotomontaże przewodzące na myśl dawne tła fotograficzne i fotografie atelierowe. Utrwalimy je w szlachetnej technice fotografii bezkamerowej. Wykorzystując światłoczułe właściwości soli żelaza wykonamy monochromatyczne odbitki stykowe na bezkwasowym papierze.

Zapewniamy wszystkie materiały niezbędne do wykonania odbitek. Przed warsztatami poprosimy o przesłanie (lub udostępnienie do zeskanowania w Muzeum) od 1 do 3 fotografii z domowych zbiorów. Na ich podstawie zostaną przygotowane negatywy potrzebne w czasie pracy warsztatowej. Termin nadsyłania fotografii upłynie 15 maja. Nadsyłane przez Państwa fotografie zostaną opracowane graficznie w formie umożliwiającej wykorzystanie zdjęć podczas warsztatów Pracownia technik (foto)graficznych I Cyjanotypia 19.05.2022. Fotografie zostaną wykorzystane jedynie do celów warsztatowych w dniu 19.05.2022.


Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listę rezerwową.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
    • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1.
    • Cena: 55 zł za pojedyncze warsztaty (płatne przelewem na nr konta, który podamy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia). Osoby, które zapiszą się na wszystkie warsztaty, za udział w całym cyklu zapłacą 150 zł.
    • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w warsztatach dla posiadaczy Karty.  
    • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży.
    • Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/vQLEzrL19Z


O CYKLU:
Warsztaty w Pracowni technik (foto)graficznych to:
  • Nowa propozycja MEK dla osób dorosłych i młodzieży.
  • Zaproszenie do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
  • Możliwość wykonania niepowtarzalnych przedmiotów i praktycznego poznania wybranych technik graficznych i fotograficznych.
  • Okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów.
  • Możliwość rozmowy z osobami zajmującymi się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.
Punktem wyjścia do pracy warsztatowej będzie kolekcja prawie dwóch i pół tysiąca szklanych negatywów i odbitek na papierze z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. To najstarsze zdjęcia w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Od 2021 roku są dostępne także online: Kolekcja najstarszych fotografii. Wybrane będą nam towarzyszyć w czasie warsztatów – w formie oryginalnej i jako wysokiej jakości, dostępne na wolnej licencji, odwzorowania cyfrowe.

Zapraszamy raz w miesiącu, w jeden z czwartkowych wieczorów, zawsze o 18.00:
  • 28 kwietnia: Transfer. Zmieniając medium, funkcję i znaczenie 
  • 19 maja: Cyjanotypia. Łącząc kolekcje
  • 9 czerwca: Sitodruk. Skupiając się na szczególe
Każde warsztaty stanowią niezależną całość.

Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listę rezerwową.

W grafice wykorzystano fragment zdjęcia autorstwa Eugeniusza Kwiatkowskiego pochodzącego ze zdigitalizowanych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie (link do zdjęcia).