Grafika promująca wydarzenie - abstrakcyjne kształty (koła i linie) na brązowym tle. Napis: Syberia. Dopowiedzenia, Benedykt Dybowski przesiedla renifery.

Benedykt Dybowski przesiedla renifery

wirtualna wizyta w magazynie studyjnym

Spotkanie z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA.

6 maja 2021, godz. 18.00

Wyspy Komandorskie – wschodni kraniec Rosji, najdalszy kraniec Azji, miejsce na końcu świata. W zasadzie dwie sterczące z oceanu skały. Unikatowe pod każdym względem, a jednocześnie zapomniane, leżące na uboczu historii.

Pierwotnie niezamieszkałe przez ludzi. Dopiero w XIX wieku zasiedlone przez Aleutów, których sprowadzono tu, by polowali na morskie ssaki i pozyskiwali bardzo wartościowe wówczas futra. Jak to bywa w historii, koniunktury trwają krótko, a ich skutki są dalekosiężne. Aleuci na Wyspach Komandorskich zostali „uwięzieni” przez bezkresny ocean.

W 1879 roku na sąsiednią Kamczatkę i na same Wyspy Komandorskie przybywa Benedykt Dybowski (1833 – 1930), polski badacz, podróżnik i odkrywca, lekarz na rosyjskim kontrakcie rządowym. Dostrzega, że ich mieszkańcy żyją w trudnych warunkach, uzależnieni od kaprysów oceanu. Jako doświadczony badacz, ale zarazem zaangażowany społecznik, postanawia działać. Zauważa, że panują tam idealne warunki dla życia reniferów. Tylko, że reniferów tam nie ma i nigdy nie było – znajdują się na oddalonej o dwa dni rejsu Kamczatce. Dla Dybowskiego jednak nie jest to bariera, a tylko kolejne wyzwanie.

Spotkanie, na które zapraszamy odbędzie się w przestrzeni magazynu studyjnego. Poprzez prezentację unikatowych obiektów zgromadzonych przez Dybowskiego zaprezentowane zostanie historyczne i kulturowe tło niezwykłej operacji, którą przeprowadził on na Wyspach Komandorskich. Będzie to wyjątkowa okazja do spojrzenia „za kulisy” muzealnej  wystawy pt. „Syberia. Głosy z Północy”.

Spotkanie poprowadzą Andrzej Dybczak oraz Jacek Kukuczka.

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla naszego nowego cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Logo Gazsystem.

Informacje praktyczne: