PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Fragment ukraińskiej haftowanej męskiej koszuli.

Ale kosmos – haft ukraiński! | spotkanie z Oleną Kozakewycz

Raz w miesiącu, we wtorki, sięgamy do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wspólnie z ekspertkami z MEK przyglądamy się zabytkowym obiektom związanym z wybranymi wątkami wystawy „Ale kosmos!”.

26 września -  Ale kosmos – haft ukraiński! | spotkanie z Oleną Kozakewycz

Pasy, romby, rozety, gwiazdki, gałązki, kwiaty, krzyż, „na gładko”, „nyzynka”… W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się wiele haftów ukraińskich – z Pokucia, Huculszczyzny, Bojkowszczyzny, Podola, Polesia. Są wśród nich przykłady wzorów bardzo dawnych, niemal zapomnianych. Wszystkie zachwycają artystyczną inwencją i starannością wykonania.

Spotkanie z Oleną Kozakiewycz, ekspertką w dziedzinie strojów ukraińskich z MEK, będzie okazją do rozmowy o tradycyjnych motywach zdobniczych i technikach ich wykonania oraz do przyjrzenia się z bliska ornamentom na koszulach i wzornikach ze zbiorów Muzeum.  

godz. 18.00
Ratusz, pl. Wolnica 1
wstęp wolny